Interface gimp-a I podstawowe narzędzia w akcjiPobieranie 2,18 Mb.
Strona1/36
Data13.06.2018
Rozmiar2,18 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   36

Interface GIMP-a i podstawowe narzędzia w akcji

 

1. GIMP w odróżnieniu od innych Windowsowych programów składa się z wielu odrębnych okienek. Najważniejszym z nich jest okienko o nazwie The GIMP, jeśli je zamkniemy to będzie to równoznaczne z zamknięciem programu.Jeśli chcesz zobaczyć konkretne narzędzie w akcji, wskaż je na palecie poniżej i kliknij:

2. Drugim ważnym okienkiem jest oczywiście okno edycji. Każde okienko w którym edytujemy obrazek (fotografię itp.) posiada własne menu, do którego dostęp mamy na dwa sposoby, pod prawym klawiszem myszki lub spod strzałki umieszczonej w lewym górnym rogu okienka edycyjnego (tak jak pokazano poniżej):Możemy "wyciągnąć" sobie na wierzch dowolne menu klikając linię przerywaną (która znajduje się zawsze na początku listy z poleceniami, tak jak pokazano to poniżej):3. Okienko bez którego nie dałoby się obejść to paleta Warstw, Kanałów i Ścieżek (Layers, Channels & Paths). Dostęp do niego mamy na trzy sposoby:


- CTRL+L
- menu obrazka/Layers/Layers, Channels & Paths
- menu obrazka/Dialogs/Layers, Channels & Paths

Dzięki palecie Layers możemy zarządzać warstwami (zobacz "Warstwy i obiekty pływające"), paleta Channels służy do zarządzania kanałami kolorów i kanałami masek (zobacz "Selekcje, maski, kanały alfa"), a paleta Paths zarządza ścieżkami (zobacz "Ścieżki (krzywe Beziera)").

4. Ważną rzeczą jest wygląd kursora, ponieważ on decyduje o precyzji i naszej wygodzie.
GIMP ma 3 rodzaje kursora:

a - domyślny kursor, strzałka z ikonką aktualnie wybranego narzędzia (Tool Icon)


b - krzyżyk z ikonką aktualnie wybranego narzędzia (Tool Icon with Crosshair)
c - sam krzyżyk (Crosshair only)

Rodzaj kursora wybieramy w preferencjach programu (menu File/Preferences/Interface/Image Windows/Cursor Mode). Polecam wariant "b", jest precyzyjny a dodatkowo wiadomo jakiego narzędzia używamy.Selekcja prostokątna

 

Narzędzie do selekcji  służy do wyodrębniania z naszego obrazka regularnych obszarów. Wszystkie piksele wewnątrz takiej selekcji można modyfikować, piksele na zewnątrz są zabezpieczone przed zmianami (więcej o selekcjach możesz przeczytać w dziale "Selekcje, maski, kanały alfa")

1. Wybieramy narzędzie do selekcji. Zaznaczamy nim interesujący nas obszar (trzymając SHIFTa otrzymamy kwadrat, a trzymając CTRLa możemy tworzyć selekcję od środka):

Aby przesunąć selekcję bez przenoszenia przy okazji jej zawartości, wciskamy ALT i przemieszczamy selekcję w pożądane miejsce.2. Weźmy pędzel  i przekonajmy się, że poza selekcją nic nie pomalujemy:

3. Dodajmy na dole jeszcze kawałek selekcji. Naciskamy SHIFTa i ustawiamy kursor tam gdzie potrzeba (przy kursorze zauważymy, że pojawił wię znak +, to oznacza tryb dodawania selekcji), teraz możemy puścić SHIFTa i przeciągnąć myszką po przekątnej (jeśli trzymalibyśmy SHIFTa, to moglibyśmy dodać idealny kwadrat):4. Możemy usunąć nasze bazgroły naciskając CTRL+K albo menu obrazka/Edit/Clear:5. Możemy też odjąć jakiś obszar od naszej selekcji. Naciskamy w tym celu CTRLa i przesuwamy myszkę na miejsce od którego chcemy zacząć (przy kursorze pojawi się minus, co oznacza, że jesteśmy w trybie odejmowania selekcji), puszczamy CTRLa i myszą zaznaczamy obszar, który chcemy wykluczyć z selekcji (gdybyśmy nadal trzymali CTRLa to ten obszar byłby zaznaczany od srodka:6. Kubełkiem  możemy zalać selekcję wybranym kolorem:7. Selekcję usuwamy wciskając klawisze CTRL+SHIFT+A lub menu obrazka/Select/None:8. No dobrze, wiemy jak dodawać i odejmować selekcję, ale chcemy by część wspólna dwóch selekcji utworzyła nam nową selekcję (np. taką jak zaznaczona kolorem czerwonym na poniższym rysunku):W tym przypadku tworzymy selekcję prostokątną , następnie wybieramy narzędzie do selekcji eliptycznej  i zanim zaczniemy tworzyć elipsę naciskamy SHIFT+CTRL (przy kursorze pojawi się znaczek podobny do podkówki) teraz naciskamy LewyPrzyciskMyszki i mozemy puścić SHIFTa i CTRLa i rysujemy elipsę:W wyniku tej operacji otrzymaliśmy poniższą selekcję:

Powyższe sposoby odnoszą się do tych narzędzi:    

9. Prawie każde z narzędzi ma dodatkowe opcje do których można się dostać klikając dwukrotnie w ikonę danego narzędzia. Czyli gdy klikniemy dwa razy , to zobaczymy takie okienko:Domyślnie opcje Feather (Wtapianie) i Fixed Size / Aspect Ratio są wyłączone.

Feather (Wtapianie) zmiękcza krawędzie selekcji równomiernie z obu stron (żeby lepiej to było widoczne, selekcję zalałem kolorem):

Wyłączona opcja Feather:


Feather = 10:


Feather = 51:Fixed Size / Aspect Ratio - dzięki tej opcji możemy ustalić stałą szerokość i wysokość naszej selekcji:Powyższe ustawienia powodują, że nasza selekcja ma 100 pikseli szerokości i 50 wysokości10. Więcej informacji na temat selekcji znajdziesz w dziale "Selekcje, maski, kanały alfa"
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   36


©operacji.org 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna