Hierarchia modeluPobieranie 380,8 Kb.
Strona1/2
Data24.02.2019
Rozmiar380,8 Kb.
  1   2

1
Hierarchia modelu

Rys. 1. Przykład hierarchii modeluRysunek 2 przedstawia hierarchię modelu systemu informacyjnego jako sumę modeli modułowych. Za pomocą metody sumowania modeli można model obiektu opracować jako zbór modeli składowych pomijając lub upraszczając etap analizy obiektu i budowania modelu obrazu obiektu.
Rys. 2. Hierarchia modelu jako suma modeli modułowych

2 Analiza obiektu i model systemu informacyjnego

W procesie analizy obiektu uzyskiwana jest wiedza o jednostkach obiektu, hierarchii i powiązaniach między jednostkami. W pierwszym etapie analizy jest rozpoznawana struktura organizacyjna oraz obieg dokumentów. Następnie rozpoznawane są informacje na wejściach i wyjściach oraz funkcje poszczególnych jednostek. W tym przypadku jest to metoda analizy „od obrazu całości do zbioru jednostek”.

Organizacje przedsiębiorstw, jednostek administracyjnych, finansowych, budżetowych są budowane w oparciu o pewne modele struktur organizacyjnych. Wiedza o modelach struktur organizacyjnych jest użyteczna w analizie obiektu i modelowaniu systemu informacyjnego. Postępując dalej według metody „od obrazu całości ...” model systemu informacyjnego jest rozwijany na podstawie szczegółowej analizy funkcji poszczególnych jednostek obiektu.

3 Charakterystyka obiegu informacji wybranego obiektu

Obiekt realizuje dwa główne zadania w sferze materialnej:Powiązania obiektu z otoczeniem, obejmują następujące przepływy towarów i informacji między jednostkami obiektu i kontrahentami:Rys. 3. Struktura przykładowego obiektu

Rys. 4. Model systemu informacyjnego obiektu


4

  1   2


©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna