From the North Hampshire Hospital, Basingstoke, EnglandPobieranie 3,57 Kb.
Data18.01.2018
Rozmiar3,57 Kb.

Wpływ zaburzeń psychologicznych na objawy, samoocenę i wyniki leczenia chirurgicznego w zespole cieśni kanału nadgarstka
J. L. Hobby, R. Venkatesh, P. Motkur

From the North Hampshire Hospital, Basingstoke, England

W badaniu prospektywnym oceniliśmy wpływ zaburzeń psychologicznych na objawy, samoocenę pacjenta i wyniki leczenia chirurgicznego w grupie 110 pacjentów z zespołem cieśni kanału nadgarstka. Oceniana przez pacjenta dokuczliwość objawów i niesprawność były zostały zmierzone przy pomocy bostońskiego kwestionariusza oceny cieśni kanału nadgarstka. Stan psychologiczny oceniono przy pomocy szpitalnej skali lęku i depresji. Stwierdzono znaczące skojarzenie pomiędzy zaburzeniami psychologicznymi i objawami przedoperacyjnymi i niesprawnością. Jakkolwiek nie stwierdzono znaczącej zależności pomiędzy poziomem zaburzeń psychologicznych przed operacją i wynikiem leczenia chirurgicznego 6 miesięcy po operacji.


Wyciągnęliśmy wniosek, że pacjenci z zespołem cieśni kanału nadgarstka nie powinni być dyskwalifikowani do leczenia chirurgicznego z powodu zaburzeń psychologicznych, ponieważ nie wpływa to niepomyślnie na wyniki leczenia chirurgicznego.
J Bone Joint Surg [Br] 2005;87-B:196-200.
©operacji.org 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna