Ford at the 2009 geneva motor showPobieranie 326,15 Kb.
Strona1/4
Data17.04.2018
Rozmiar326,15 Kb.
  1   2   3   4

- - 

FORD NA SALONIE SAMOCHODOWYM

GENEWA 2009


Spis treści

NOWY FORD Ranger: ZAWSZE W SWOIM ŻYWIOLE

Strona 2


NOWY FORD FOCUS RS NAJWIĘKSZĄ ATRAKCJĄ NA STOISKU FORDA PODCZAS SALONU W GENEWIE


Strona 10


MAŁY SAMOCHÓD, DUŻE MOŻLIWOŚCI: NOWE MODELE FORDA WYCHODZĄ NAPRZECIW OCZEKIWANIOM NABYWCÓW W NIEŁATWYCH CZASACH

Strona 27

FORD FOCUS: WIĘCEJ ELEGANCJI, BOGATSZE WYPOSAŻENIE I SILNIK SPEŁNIAJĄCY NORMĘ EMISJI SPALIN EURO 5


Strona 31


FORD KUGA: STYLOWY, DYNAMICZNY I OSZCZĘDNY


Strona 36


Ford Fiesta – WZOROWY PRZYKŁAD WCIELENIA W ŻYCIE ZAŁOŻEŃ STRATEGII WALKI O CZYSTOŚĆ ŚRODOWISKA


Strona 45


RODZINA Ford Econetic – modele o ZMNIEJSZONEJ emisji Co2 , NOWY WYMIAR TROSKI O CZYSTOŚĆ środowiskA


Strona 50


NOWY FORD Ranger: ZAWSZE W SWOIM ŻYWIOLE


 • Ford Ranger – odświeżona stylistyka popularnego pick-upa

 • Ford Ranger prezentuje się jako solidna i wytrzymała półciężarówka z wyposażeniem godnym samochodu osobowego. Dzięki możliwości przewożenia do 5 osób sprawdza się jako użyteczny pick-up na każdą okazję: zarówno jako pojazd do aktywnego wypoczynku, jak i samochód użytkowy do ciężkich zadań przewozowych.

 • Powszechnie znane walory jezdne Forda Ranger i wysoka jakość wykonania poparte najlepszymi w tej klasie parametrami holowania przyczep.

 • Nowy Ford Ranger jest oferowany w trzech wersjach nadwoziowych; źródłem napędu są dwa oszczędne silniki TDCi o pojemności 2,5 i 3,0 litrów, współpracujące z ręczną lub automatyczną skrzynią biegów.

 • Bogata oferta wersji wyposażeniowych o indywidualnej stylistyce, dostępnych z układem jezdnym 4x2 lub 4x4.

 • Europejski debiut nowego Forda Ranger podczas Salonu Samochodowego w Genewie.


KOLONIA, 18 lutego, 2009 r. Europejski debiut najnowszej generacji terenowego Forda Ranger wyznaczono właśnie na Salon Samochodowy Genewa 2009. W swoim najnowszym wcieleniu Ford Ranger łączy nowoczesną, elegancką sylwetkę z solidną budową i wytrzymałością. To bardzo poważna propozycja dla tych użytkowników, którzy szukają mocnego i pojemnego samochodu do pracy i aktywnego wypoczynku, zapewniającego dobre własności jezdne zarówno na szosie jak i w trudnym terenie.

– Marka Forda Ranger jest doskonale znana i rozpoznawana w ponad 100 krajach całego świata – mówi Henrik Nenzen, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu pojazdów użytkowych Ford of Europe. – Nowy model ma stylową linię, zapewnia większy komfort i imponuje bardzo bogatym wyposażeniem. Właśnie dlatego jest idealną propozycją zarówno na weekendowe wypady w gronie rodzinnym, jak i do normalnej, ciężkiej pracy w ciągu tygodnia.

Nowoczesna, sportowa linia nadwozia i eleganckie wykończenie wnętrza sprawiają, że nowy Ford Ranger doskonale sprawdza się jako alternatywa dla normalnego samochodu osobowego w codziennym użytkowaniu i na weekendowe wypady. Jednocześnie jego uniwersalny charakter, znaczna ładowność i solidna konstrukcja czynią go niezawodnym partnerem w biznesie.

Nowy model jest produkowany w Tajlandii, a w europejskich salonach Forda pojawi się od kwietnia br. Oferta modelowa będzie bardzo rozbudowana, począwszy od wersji podstawowej XL aż po "topową" wersję noszącą nazwę Wildtrak.Ford Ranger – nowe śmiałe oblicze i interesujący profil

Jeżeli chodzi o stylistykę przedniej części nadwozia, nowy Ford Ranger ma znacznie smuklejszą sylwetkę, która zarazem zdradza moc i podkreśla solidną budowę i bardzo dobre własności terenowe.

Wyraźnie dominującym elementem jest krata wlotu powietrza z dwiema poziomymi poprzeczkami dzielącymi kratę na trzy poziome pola i wyraźnie wytłoczonymi literami tworzącymi nazwę „RANGER”. O nowym obliczu przodu decydują także dodatkowe pionowe wąskie otwory nawiewu po obu stronach kraty wlotu powietrza oraz dodatkowy wlot powietrza pod przednim zderzakiem oraz duże reflektory o charakterystycznym kształcie, zachodzące na boki nadwozia. We wnękach w dolnej części przedniego zderzaka znajdują się jeszcze wbudowane reflektory przeciwmgielne.

W parze z nowoczesną stylistyką Forda Ranger idzie nowoczesna konstrukcja. Przód nadwozia ma nieco smuklejszy i bardziej aerodynamiczny kształt, płynnie przechodzący w boki nadwozia, obejmując przy tym wydatnie zaznaczone obrzeża nadkoli. To jeden z kluczowych elementów decydujących o bardzo solidnym, wręcz agresywnym wyglądzie Forda Ranger, który zarazem podkreśla dynamikę i dobre własności jezdne, zarówno w wersji z napędem 4x2 jak i w wersji terenowej 4x4.

Szeroko zakrojony program testów w tunelu aerodynamicznym ukształtował także takie elementy stylistyczne jak lusterka boczne. Zostały one powiększone, co poprawia widoczność do tyłu, ale jednocześnie zoptymalizowano kształt obudowy lusterek (które w wersji Wildtrak mieszczą także dodatkowe kierunkowskazy, które tworzą diody LED) w sposób zapewniający zmniejszenie zawirowań strumienia powietrza i towarzyszących im szumów.

Ford Ranger jest oferowany z trzema różnymi wersjami kabiny: z kabiną pojedynczą, kabiną przedłużoną RAP (Rear Access Panel – dodatkowe wąskie tylne drzwi) oraz z kabiną podwójną (Double Cab). Kabina przedłużona RAP jest kabiną czterodrzwiową mającą dwoje normalnych drzwi z zawiasami z przodu i dwoje dodatkowych drzwi z zawiasami z tyłu. To oryginalne rozwiązanie ułatwiające zajmowanie miejsc na tylnych siedzeniach lub ułatwiające wkładanie ciężkich przedmiotów po złożeniu tylnych siedzeń, pojawiło się po raz pierwszy w Fordzie Ranger w 2002 roku. Nie zapomniano również o bezpieczeństwie – specjalna konstrukcja kabiny RAP zapewnia odpowiednio wysoką odporność na skutki uderzeń bocznych, mimo braku tradycyjnego słupka środkowego stosowanego w kabinie podwójnej. Warto zaznaczyć, że Ford Ranger jest dostępny także jako podwozie z kabiną, zarówno w wersji z kabiną pojedynczą jak i kabiną przedłużoną RAP.Nowoczesne i modne detale stylistyczne
Innym ważnym detalem, tym razem z boku, jest wykończona na czarno szczelina z otworem nawiewu w miejscu, gdzie kończy się przedni błotnik. Otwór jest wypełniony umieszczoną głęboko siatką, na której widnieje chromowany znaczek „Ranger” w wersji Wildtrak lub dodatkowy kierunkowskaz w pozostałych wersjach.

Duże lusterka boczne różnią się drobnymi detalami wykończenia, w zależności od wersji wyposażeniowej. W wersji XL obudowy lusterek są formowane z tworzywa w kolorze czarnym, przy czym w wersji Ranger XLT mają one dodatkowo nakładki ozdobne w kolorze nadwozia. Natomiast podobne nakładki w wersjach Ranger Limited i Wildtrak mają wykończenie chromowane. Lusterka są składane, co ułatwia jazdę w miejscach gdzie przestrzeń jest ograniczona. Wszystkie wersje mają lusterka ogrzewane, co poprawia widoczność i zwiększa bezpieczeństwo.

Różnice między poszczególnymi wersjami są również widoczne w wykończeniu tylnego zderzaka. W wersji XL zderzak ma kolor czarny, zaś wersje wyższe mają zderzaki chromowane, przy czym w wersjach Limited i Wildtrak w zderzakach wbudowane są dodatkowo czujniki ułatwiające parkowanie tyłem.

Paleta kolorów lakieru nowego Forda Ranger obejmuje dziesięć atrakcyjnych i modnych odcieni, z których pięć pojawia się w ofercie po raz pierwszy. Są to kolory: Highland Green, Wining Blue, Lagoon Blue, Copper Red oraz Desert Bronze.


Nowy Ford Ranger otrzymał także tylne światła w zmienionym, bardziej nowoczesnym kształcie, który optycznie scala tylną burtę z wyprofilowanymi bokami skrzyni ładunkowej. Tylne światła mają bezbarwne klosze, co jeszcze bardziej zbliża stylistykę Forda Rangera do rozwiązań spotykanych w samochodach typowo osobowych.

Styl, przestrzeń, staranność wykończenia i komfort
Mimo bardzo solidnie prezentującego się nadwozia i bardzo dobrych własności terenowych dobrze wyciszone wnętrze nowego Forda Ranger zapewnia komfort typowy dla wysokiej klasy aut osobowych. Decydują o tym wygodne, ergonomiczne fotele, klimatyzacja oraz radioodtwarzacz z możliwością odsłuchiwania plików w formacie MP3. Nie mniej ważna jest jednak konstrukcja szkieletu nadwozia, która skutecznie zatrzymuje drgania i odgłosy pochodzące z układu jezdnego.

– Jednym z priorytetów wyznaczonych dla wszystkich naszych produktów jest maksymalne obniżenie poziomu hałasów, szumów i wibracji – wyjaśnia Henrik Nenzen. – Ford Ranger nie jest tu wyjątkiem i najnowsza generacja tego modelu zapewnia większy komfort niż kiedykolwiek przedtem.

Wszystkie wersje Forda Ranger w wyposażeniu standardowym mają radioodbiorniki AM/FM z odtwarzaczem płyt CD i możliwością odtwarzania plików MP3. Radioodtwarzacze mają funkcjonalne wyświetlacze cyfrowe z wbudowanym zegarem.

W dolnej części środkowej konsoli znalazły się dwa integralne gniazdka 12V oraz – we wszystkich wersjach z wyjątkiem podstawowej XL – dodatkowe gniazdo AUX umożliwiające podłączenie iPoda lub innego dodatkowego zewnętrznego odtwarzacza muzyki.

Ford Ranger dysponuje znaczną liczbą pomysłowych i funkcjonalnych schowków. Wśród nich jest specjalne zagłębienie na okulary w środkowej konsoli, kieszenie na przednich drzwiach mogące pomieścić 0,5-litrową butelką oraz wysuwany pulpit w kształcie tacki nad zamykanym schowkiem w desce rozdzielczej naprzeciw pasażera.

Pulpit ten zajmuje całą szerokość deski rozdzielczej po stronie pasażera i wytrzymuje obciążenie do 10 kg. Tym samym idealnie sprawdza się jako pulpit do pracy, na którym można pisać, bądź rozłożyć mapę.

Duża centralna konsola składa się z dwóch sekcji. W górnym zagłębieniu jest miejsce na mniejsze drobiazgi takie jak telefon komórkowy. Niżej natomiast jest użyteczna przestrzeń na większe przedmioty, łącznie z 10 pudełkami mieszczącymi płyty kompaktowe.

Standardowe wyposażenie wszystkich czterech wersji Forda Ranger obejmuje także elektrycznie sterowane szyby. Do opuszczenia szyby po stronie kierowcy wystarczy jedno dotknięcie przycisku. Jest on dodatkowo podświetlany, przez co kierowca nie musi szukać go w ciemnościach.

W kabinie pojedynczej są dwa miejsca. Kabina przedłużona (RAP) mieści cztery osoby, zaś w kabinie podwójnej może podróżować nawet pięć osób. Tylne siedzenia w kabinie przedłużonej (RAP) można złożyć dla uzyskania w ten sposób miejsca na przechowywanie cennego sprzętu, który jest bezpieczniejszy we wnętrzu niż w otwartej skrzyni ładunkowej.

– Wydajna klimatyzacja, rozbudowane funkcje audio, wskaźniki podświetlane na czerwono oraz liczne elementy ozdobne sprawiają, że wnętrze Forda Ranger jest bardzo wygodne i prezentuje się nowocześnie – tłumaczy Henrik Nenzen. – Zapewnia także idealny kompromis dla użytkowników, którzy korzystają z Forda Ranger w pracy oraz coraz szerszej grupy osób, które będą korzystać z samochodu w czasie wolnym, a dla których nowy Ford Ranger jest stylową alternatywą doskonale pasującą do nowoczesnego, aktywnego stylu życia.Ford Ranger – moc, własności jezdne i terenowe
Podobnie jak poprzedni model, także najnowszy Ford Ranger oferuje wybór jednostek napędowych, skrzyń biegów oraz wersji układu napędowego, przez co jest w stanie zaspokoić bardzo zróżnicowane potrzeby nabywców w zakresie parametrów eksploatacyjnych i możliwości jezdnych.

Ofertę jednostek napędowych tworzą dwa silniki Diesla Duratorq TDCi z turbodoładowaniem. Są to nowoczesne silniki z wtryskiem common-rail o pojemności 2,5 litra lub 3,0 litrów.

Oba silniki wysokoprężne mogą napędzać jedną lub obie osie (napęd 4x2 lub 4x4), przy czym napęd jest przenoszony na koła za pośrednictwem 5-stopniowej ręcznej skrzyni biegów lub 5-biegowej przekładni automatycznej.

Silnik Duratorq TDCi w wersji 2,5-litrowej rozwija moc 143 KM i dysponuje maksymalnym momentem obrotowym 330 Nm. Poziom emisji CO2 wynosi odpowiednio 227 g/km dla wersji z napędem 4x2 oraz 244 g/km dla wersji z napędem na wszystkie koła (4x4). Zużycie paliwa mierzone w europejskim cyklu mieszanym wynosi 8,3 l/100 km dla wersji z napędem 4x2, zaś wersja uterenowiona 4x4 w podobnych warunkach zużywa 8,9 l/100 km.*

Silnik Duratorq TDCi o pojemności 3,0 litrów ma moc 156 KM. W szczytowym momencie płasko przebiegającej krzywej momentu obrotowego jednostka ta dysponuje maksymalnym momentem 380 Nm.

– Dla wszystkich naszych klientów wybierających Forda Ranger bardzo ważne jest, że oba silniki TDCi osiągają szczytowe wartości momentu obrotowego już przy 1800 obr/min – wyjaśnia Nenzen. – A to sprawia, że Ford Ranger doskonale sprawdza się na szosie, a także podczas holowania przyczep o masie nawet do 3000 kg (w przypadku gdy przyczepa jest zaopatrzona w hamulce), co jest najlepszym wynikiem w tej klasie samochodów.

Ford Ranger w wersji 4x4 dysponuje bardzo dużym prześwitem poprzecznym, przez co świetnie sprawdza się w trudnym terenie i przy pokonywaniu przeszkód wodnych. Równie istotne z punktu widzenia własności terenowych są duże kąty natarcia i zejścia Forda Ranger.

Ford Ranger – solidny i wytrzymały
W przypadku Forda Ranger wrażenie mocy i solidności, które podkreśla linia nadwozia jest jak najbardziej uzasadnione. Podstawą tego pojazdu jest bowiem niezwykle solidna i wytrzymała konstrukcja zarówno podwozia jak i nadwozia.

Najważniejsze znaczenie ma w tym przypadku rama podwozia specjalnie zaprojektowana z myślą o zastosowaniu w półciężarówce o dobrych własnościach terenowych. Zastosowana w Fordzie Ranger konstrukcja ramy z zachodzącymi na siebie i krzyżującymi się profilami wzmacniającymi zapewnia znacznie większą sztywność i wyższą wytrzymałość niż ramy z belkami o profilu „H” lub otwartym profilu ceowym lub teowym.

Właśnie wytrzymała budowa ramy decyduje o dużej ładowności Forda Ranger, jego trwałości, możliwości holowania przyczep o dużej masie, a także o bardzo dobrych własnościach jezdnych i jakości jazdy.

Ford Ranger – skrzynia ładunkowa
O bardzo dobrych własnościach przewozowych Forda Ranger decyduje pojemna, otwarta skrzynia ładunkowa za ścianami bocznymi o zwiększonej wysokości. Tak skonstruowana skrzynia zwiększa ładowność i pozwala na przewożenie bardzo zróżnicowanych ładunków.

Najważniejsze cechy skrzyni ładunkowej Forda Ranger: • Funkcjonalnie rozmieszczone zaczepy do mocowania ładunku. Zaczepy są łatwo dostępne i proste w użyciu. Opracowując ich konstrukcję i rozmieszczenie, konstruktorzy korzystali z bogatych doświadczeń Forda w zakresie projektowania samochodów dostawczych i ciężarowych.

 • Wewnętrzne nadkola zostały zaopatrzone w wyżłobienia umożliwiające łatwe wsuwanie elementów mocujących półki lub regały, co ułatwia bezpieczne rozmieszczanie i przewożenie ładunku.

W zależności od zamontowanej kabiny nowy Ford Ranger dysponuje otwartą skrzynią ładunkową o jednej z trzech wielkości:

 • Kabina pojedyncza – 2290 mm na 1452 mm

 • Kabina przedłużona (RAP) – 1753 mm na 1452 mm

 • Kabina podwójna – 1530 mm na 1452 mm

Ford Ranger również prezentuje się najlepiej w swojej klasie pod względem dopuszczalnej masy holowanej przyczepy. Zarówno w wersji z silnikiem TDCi Duratorq o pojemności 2,5 litra jak i w wersji 3,0-litrowej Ford Ranger może holować przyczepy o masie całkowitej do 3000 kg.

*Uwaga: Podane wartości zużycia paliwa uzyskano podczas pomiarów zgodnych z dyrektywą Unii Europejskiej EU 80/1268/EEC regulującą sposób pomiaru zużycia paliwa. Wartości te będą się różnić od wskaźników podawanych w innych częściach świata, gdzie pomiaru zużycia paliwa dokonuje się w nieco inaczej skonstruowanych cyklach.


NOWY FORD FOCUS RS NAJWIĘKSZĄ ATRAKCJĄ NA STOISKU FORDA PODCZAS SALONU W GENEWIE


 • Debiut seryjnej wersji Forda Focus RS podczas Salonu Samochodowego Genewa 2009

 • Osiągi godne modelu ze znaczkiem RS: moc silnika 305 KM; maksymalny moment obrotowy 440 Nm; przyspieszenie 0-100 km/h w 5,9 sekundy; prędkość maksymalna 263 km/h

 • Doskonała dynamika i bardzo dobre własności jezdne: zawieszenie RevoKnuckle najważniejszą nowością w zaawansowanym układzie jezdnym

 • Forma i funkcjonalność: pełna ekspresji linia nadwozia uwzględnia wymogi aerodynamiki

 • Połączenie rewelacyjnych osiągów i walorów użytkowych na co dzień: zużycie paliwa 9,4 l/100km*; emisja CO2 na poziomie 225 g/km


KOLONIA, 18 lutego, 2009 r. – Nadeszła długo oczekiwana oficjalna premiera nowego Forda Focus RS. Po pierwszych prezentacjach prototypów podczas ubiegłorocznych wystaw samochodowych w Paryżu i Londynie, zwiedzający Salon Samochodowy Genewa 2009 mają okazję obejrzeć produkcyjną wersję najszybszego modelu w ofercie Ford of Europe adresowanego do szerszego odbiorcy.
Legendarna marka Ford RS powraca na rynek po sześcioletniej przerwie. Tym razem sprawdzone założenia, według których powstawały usportowione modele Forda, połączono z najnowocześniejszymi rozwiązaniami. Efektem jest auto godnie nawiązujące do tradycji marki RS – samochód o wyraźnie sportowym charakterze, dysponujący rewelacyjnymi osiągami, praktyczny, a przede wszystkim dostępny w przystępnej cenie.
Najnowszy Ford Focus, oferowany w trzech kolorach lakieru – w tym w odcieniu zieleni o nazwie Ultimate Green – z wnętrzem w kolorystyce harmonizującej z kolorem nadwozia, jest owocem pięcioletnich prac badawczych i konstrukcyjnych, prowadzonych przez dział Ford Team RS. Najnowszy model idealnie łączy wyrafinowane rozwiązania konstrukcyjne, stylistyczne i aerodynamiczne, niemal opracowywane „na miarę” specjalnie dla tego modelu, z funkcjonalnością i innymi powszechnie znanymi walorami praktycznymi Forda Focus.
Jost Capito, pełniący w firmie Ford funkcję dyrektora działu zajmującego się strategią, konstruowaniem i produkcją samochodów sportowych i wyczynowych Forda, w taki sposób charakteryzuje założenia, które doprowadziły do powstania tego modelu:
– Nowy Ford Focus RS jest pod każdym względem samochodem autentycznie sportowym. Podobnie jak jego poprzednik i wszystkie inne modele noszące w przeszłości znak Ford RS, jest to samochód adresowany do koneserów i entuzjastów szybkiej jazdy. Staramy się pozostawać wierni tradycji i podstawowym założeniom marki RS, założeniom, które każą nam tworzyć modele o autentycznie sportowym charakterze, które jednocześnie świetnie sprawdzają się w zwykłym codziennym użytkowaniu.
Jako prawdziwy kontynuator tradycji rodziny Ford RS i zarazem pełnoprawny członek rodziny Forda Focus, nowy Ford Focus RS stanowi ważny etap w historii rozwoju obu marek. Rozpoczęcie produkcji tego modelu w 2008 roku przypadło w 10 rocznicę premiery pierwszej generacji Forda Focus i zarazem zbiegło się z 40-leciem marki Ford RS. Jej bogate tradycje ukoronowały dwa tytuły Rajdowego Mistrza Świata w kategorii producentów.
– Marka RS ma centralne znaczenie dla fordowskiej tradycji produkcji szybkich wyczynowych wersji masowo produkowanych modeli. Z drugiej strony, Ford Focus odegrał ogromną rolę w budowaniu doskonałej reputacji Forda jako producenta samochodów o wzorowych wręcz własnościach jezdnych. Nowy Ford Focus RS czerpie z obu tych tradycji i jest godnym kontynuatorem najsłynniejszych modeli. To Ford RS w każdym calu i zarazem najprawdziwszy Focus – dobitnie podkreśla Jost Capito.


Indywidualnie zaprojektowany układ napędowy

Źródłem napędu najnowszego Forda Focus RS jest zaopatrzony w turbosprężarkę 2,5-litrowy silnik Duratec RS, który decyduje o imponujących osiągach tego modelu. Jednostka ta dysponuje mocą maksymalną 305 KM przy 6500 obr/min oraz maksymalnym momentem obrotowym równym 440 Nm, uzyskiwanym w przedziale 2300 - 4500 obr/min.


Jednostka napędowa Forda Focus RS charakteryzuje się wieloma specjalnie dla tego samochodu opracowanymi rozwiązaniami. Wśród nich są: nowy układ dolotowy i nowy układ wydechowy, które mają ułatwiać skuteczne chłodzenie silnika oraz poprawiać wymianę gazową, większa i wydajniejsza turbosprężarka pozwalająca na blisko 35-procentowy wzrost mocy silnika w porównaniu z Fordem Focus ST. Maksymalna wartość momentu obrotowego jest wyższa niż w jakimkolwiek produkowanym dotąd seryjnym Fordzie RS. Maksymalny moment obrotowy nowego Forda Focus RS – wynoszący 440 Nm - jest aż o 38% wyższy niż w przypadku Forda Focus ST.
Moment obrotowy jest przekazywany na koła za pośrednictwem mechanizmu różnicowego o podwyższonym tarciu firmy Quaife. Jego charakterystykę konstruktorzy Ford Team RS precyzyjnie dostosowali do parametrów pracy 6-biegowej skrzyni przekładniowej Forda Focus RS.
– Sercem każdego udanego samochodu sportowego jest oczywiście silnik. Podczas prac nad jednostką napędową dla nowego Forda Focus RS nie było mowy o żadnych kompromisach czy pójściu na skróty. To silnik zaprojektowany i zbudowany na miarę i z myślą o tym właśnie samochodzie – zwraca uwagę Len Urwin, szef działu budowy silników Ford Team RS.
Osiągi godne tradycji RS

Okiełznanie tak ogromnej mocy i wykorzystanie jej w możliwie najlepszy, dający się kontrolować sposób, z zapewnieniem doskonałych własności jezdnych, było nie lada wyzwaniem dla konstruktorów Ford of Europe, mimo iż są oni mistrzami w konstruowaniu układów jezdnych imponujących precyzją i łatwością prowadzenia.


Najnowszy Ford Focus RS przyspiesza od zera do 100 km/h w 5,9 sekundy i osiąga maksymalną prędkość 263 km/h. Obecnie jest to najszybszy samochód, jaki kiedykolwiek był testowany na należącym do Ford of Europe niezwykle trudnym technicznie torze doświadczalnym w Lommel w Belgii. Pod tym względem nowy Ford Focus RS okazał się szybszy nawet od słynnego Forda GT.
Modyfikacje wprowadzone w układzie jezdnym obejmowały między innymi poszerzenie rozstawu kół o 40 mm, wybór bardziej agresywnej charakterystyki układu kierowniczego, zamontowanie specjalnie zaprojektowanych opon 235/35/R19 firmy Continental oraz liczne udoskonalenia w sferze aerodynamiki. Jednak największym osiągnięciem jest supernowoczesne zawieszenie noszące nazwę RevoKnuckle.
Ze względu na zastosowanie układu RevoKnuckle, Ford Focus RS jest jedynym modelem w rodzinie Forda Focus, w którym zrezygnowano z kolumn McPhersona o tradycyjnej konstrukcji. Układ RevoKnuckle jest rozwiązaniem, w którym w miejsce normalnego, jednoczęściowego przegubu zwrotnicy zastosowano przegub dwuczęściowy. Pierwszy z elementów przegubu jest mocowany na stałe do kolumny zawieszenia, drugi zaś obraca się zgodnie z kierunkiem jazdy.
Takie rozwiązanie układu zawieszenia dało konstruktorom większą swobodę w dopracowaniu geometrii zawieszenia, przede wszystkim pozwoliło na zmniejszenie niekorzystnego znoszenia powodowanego działaniem momentów skręcających pod wpływem sił bocznych. Stało się to możliwe przede wszystkim dzięki zmniejszeniu wielkości promienia zataczania, czyli mającej krytyczne znaczenie odległości między geometrycznym środkiem koła i pionową osią obrotu koła kierowanego.
Koncepcja RevoKnuckle początkowo powstała w odpowiedzi na coraz powszechniejszą tendencję stosowania silników wysokoprężnych dysponujących dużym momentem obrotowym (kiedyś typowych dla dużych aut terenowych) w mniejszych samochodach z przednim napędem. Układ RevoKnuckle w wykonaniu Forda jest jednak rozwiązaniem oryginalnym, i to zarówno pod względem samej konstrukcji jak i sposobu zamontowania w pojeździe. Rozwiązanie to zostało opracowane i opatentowane wspólnie przez dział Ford Research & Advanced Engineering (R&AE) i Team RS.
– Układ RevoKnuckle pozwala na pewien stopień regulacji zawieszenia, podobnie jak to ma miejsce w wyścigowych zawieszeniach z podwójnymi wahaczami trójkątnymi, przy czym stwarza możliwość wykorzystania układu opierającego się na kolumnach McPhersona, a więc rozwiązania stosunkowo niedrogiego w produkcji – wyjaśnia główny konstruktor Teamu RS, Dirk Densing.
Inne parametry charakteryzujące układ jezdny to przede wszystkim szerszy rozstaw kół, ulepszona charakterystyka tłumienia sprężyn zawieszenia oraz stabilizatory przechyłu o większej średnicy, zapewniające większą stabilność. Odpowiednią zwrotność gwarantuje bardziej dynamiczne przełożenie przekładni kierowniczej wynoszące 1,32:1. Jak przystało na samochód wyczynowy, zrzucono także zbędne kilogramy – masa własna Forda Focus RS wynosi 1468 kg.
Dla zapewnienia skuteczności hamowania z przodu zastosowano hamulce z tarczami wentylowanymi 336 mm x 30 mm, zaś z tyłu tarcze 302 mm x 11 mm. Integralnym elementem układu hamulcowego jest standardowo montowany układ ABS współpracujący z elektronicznym układem podziału siły hamowania (EBD) pomiędzy przednie i tylne koła, oraz elektronicznym układem stabilizacji toru jazdy (ESP). Zarówno układ EBD jak i ESP mają charakterystyki opracowane specjalnie na potrzeby sportowego Forda Focus RS – chodzi o to, by oba układy funkcjonowały przede wszystkim jako systemy bezpieczeństwa. Odpowiednio wysokie progi tolerancji mają umożliwić agresywną sportową jazdę i ingerować jedynie w sytuacjach autentycznego zagrożenia bezpieczeństwa.
Wszystkie te rozwiązania umożliwiły konstruktorom Forda osiągnięcie czegoś, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe, a mianowicie skonstruowanie samochodu z przednim napędem, napędzanego silnikiem o mocy ponad 300 KM, który nie tylko doskonale prowadzi się na co dzień, ale który w wielu sytuacjach jest szybszy od aut wyczynowych dysponujących napędem na cztery koła.
– Dzięki połączeniu wysiłków i doświadczenia naszych ekspertów z działu badań i działu konstrukcji układów jezdnych udało nam się stworzyć rozwiązanie, które, mówiąc krótko, wyznacza nowe granice tego, co można osiągnąć w samochodzie z przednim napędem – tłumaczy John Wheeler, główny inżynier Programu Focus RS.


  1   2   3   4


©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna