Dwóch układów: zawierającego krew i chłonkęPobieranie 246,41 Kb.
Strona1/3
Data30.11.2017
Rozmiar246,41 Kb.
  1   2   3

1. Układ krążenia
Układ krążenia składa się on z dwóch układów: zawierającego krew i chłonkę. Krew krąży w zamkniętym systemie rur, wpra­wiana w ruch przez serce. Chłonka płynie od tkanek i narządów do układu krwionośnego.
2. Budowa naczyń chłonnych
Naczynia chłonne włosowate są zbudowane z warstwy śródbłonka bez błony podstawnej. Przechodzą przez nią płyny tkankowe do światła naczyń. W ścianie większych naczyń chłonnych występuje niewielka ilość włókien mięśniowych gładkich. Naczynia chłonne ma­ją liczne, gęsto ułożone zastawki, które regulują przepływ chłonki od tkanek do naczyń żylnych. Chłonka przesuwa się w naczyniach od odcinka do odcinka dzięki skurczom ściany naczynia między zastaw­kami.

Ściany naczyń chłonnych budową przypominają żyły. Naczynia drobne mają ściany zbudowane z jednej warstwy śródbłonka. Ściana naczyń większych zbudowana jest z błony wewnętrznej, środkowej i zewnętrznej. Zastawki naczyń chłonnych są rozmiesz­czone o wiele gęściej niż w naczyniach żylnych. Wygląd zewnętrzny drobnych na­czyń chłonnych różni się od wyglądu żył następującymi po sobie rozszerzeniami i zwę­żeniami, co przypomina wyglądem paciorki. W miejscach zwężeń znajdują się za­stawki.

3. Chłonka
Chłonką (limfą) nazywamy płyn tkankowy, który wchodzi z przestrzeni
międzyko­mórkowych do naczyń chłonnych. Skład chłonki jest zbliżony do składu osocza, z tym, że zawiera ona znacznie mniej białka. Zastój chłonki doprowadza do jej krzepnięcia i powstawania obrzęków.

Chłonka z licznych naczyń chłonnych dostaje się ostatecznie przez przewód pier­siowy do krwi żylnej. Na drodze naczyń chłonnych znajdują się liczne węzły chłonne (limfatyczne) wytwarzające limfocyty. Stąd pochodzi większa część limfocytów znajdujących się we krwi.

Do naczyń chłonnych krezki w jamie brzusznej wchłaniane są tłuszcze w postaci tzw. chylomikronów; nadają one chłonce odpływającej z jelit podczas trawienia tłuszczu wygląd mleczny.4. Układ chłonny
W skład układu chłonnego wchodzą naczynia i przewody chłonne, tkanka limfatyczna w postaci grudek, migdałków i węzłów chłon­nych, a ponadto grasica.

Naczynia i przewody chłonne są zbudowane tak jak naczynia krwionośne żylne. Mają jednak znacznie liczniejsze i gęściej ułożone zastawki regulujące jednokierunkowy przepływ chłonki. Naczynia chłonne typu włośniczkowego znajdują się we wszystkich narządach i tkankach z wyjątkiem ośrodkowego układu nerwowego.

  1   2   3


©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna