Druch harcmistrz Zenon Weinert do zhp wstąpił w 1949 roku w Nowej SoliPobieranie 6,72 Kb.
Data01.03.2019
Rozmiar6,72 Kb.

Wspomnienia o Zenku Weinercie

Wydanie styczeń 2004

Zespół Szkół Budowlanych w Głogowie

Druch harcmistrz Zenon Weinert
Do ZHP wstąpił w 1949 roku w Nowej Soli. W 1962 roku w Przełazach złożył Zobowiązanie Instruktorskie. Organizował, prowadził lub był w kadrze ponad 100 obozów w Świeradowie gdzie pełnił funkcję oboźnego.

Od tego czasu Zenek poświęcał prawie cały swój wolny czas harcerstwu, pełnił społecznie wiele funkcji, był zastępcą komendanta hufca, członkiem Rady Naczelnej ZHP, najwięcej czasu jednak poświęcał harcerzom. Pracę harcerską w Głogowie rozpoczął w szczepie ”Orły Piastowskie” przy Technikum Mechanicznym, następnie szczepie „Bolki” przy Technikum Budowlanym, do końca swoich dni był Komendantem Szczepu „Konrad” przy Zespole Szkół Budowlanych.

Pamiętamy Go wszyscy jako komendanta wielu obozów wędrownych, na których pokazywał nam piękno przyrody, uczył nas jak w kociołku na ognisku ugotować zupę, pokazywał nam podczas wędrówek po całej Polsce, piękno architektury polskiej. Mimo wykształcenia technicznego przyroda nie miała dla niego żadnych tajemnic, potrafił nazywać każde drzewo, krzew, roślinkę, często pokazywał nam ptaki, których nazw nawet nie znaliśmy, był chodzącym atlasem grzybów, zbierał takie, po które, my nawet byśmy się nie schylili.

Ze szlaków wędrówek pieszych, dh Zenek przeniósł się na jeziora jako sternik jachtowy, ratownik WOPR oraz instruktor żeglarstwa, wyszkolił setki młodych adeptów sztuki żeglowania, nie tylko z terenu naszego hufca, ale z całej Polski. Pracował także na obozach stałych w Pobierowie, brał udział w Operacji Bieszczady. Przez ostatnie kilkanaście lat Zenek w czasie wakacji prowadził dwa, trzy obozy.

Angażował się w pracę harcerską nie tylko w czasie wakacji, w hufcu do końca pełnił funkcję przewodniczącego Sądu Harcerskiego, członka Komisji Stopni Instruktorskich. Pomagał
w urządzaniu harcówek, przygotowanie praktycznie wszystkich imprez organizowanych przez hufiec. Wszędzie Go było pełno. Mimo, że prowadził szczep starszoharcerski znały dh Zenka nawet zuchy, z którymi spotykał się przy okazji festiwali zuchowych, czy kolonii. Jeden z naszych zuchów, gdy dowiedział się od mamy, że dh Zenek nie żyje zapytał, a kto Nam teraz będzie opowiadał legendy. Napisał wydany przez Legnicką Komendę Chorągwi poradnik „Gry żeglarskie” przygotowywał poradnik dla drużynowych drużyn harcerskich, Planował go ostatecznie opracować i wydać jak pójdzie na emeryturę, nie zdążył.

Był pomysłodawcą i przez ostatnie dziesięć lat organizował i prowadził jako komodor Regaty

O Wielką Błękitną Wstęgę Komendantki Chorągwi Dolnośląskiej. Impreza ta była jednocześnie mistrzostwami żeglarskimi Polski w klasie Omega. Znany wśród harcerzy z całego Dolnego Śląska z imprezy „Wiosenna Zadyma” gdzie dzięki Jego grze historycznej, poznawali historię i dzień dzisiejszy Głogowa, którego On był wielkim miłośnikiem.

Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych. Oczywiście nie ma, ale są tacy, których musi zastąpić kilku innych. Taki był dh Zenek i takiego Go zapamiętamy.


Andrzej Musiał©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna