Dodano: 6 godzin temuPobieranie 17,37 Kb.
Data24.02.2019
Rozmiar17,37 Kb.

www.konin.lm.pl

W kolejce do przeszczepu

Dodano: 6 godzin temu

Czytaj więcej na temat: program przeszczepu płuc, transplantologia, szpital Konin, Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w PoznaniuTworzenie list pacjentów czekających na przeszczep płuc i promowanie transplantologii. Konin był pierwszym z miast, w którym odbyła się konferencja Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu.

Na przeszczep płuc w Polsce czeka rocznie od 150 do 200 osób. Tymczasem od 1986 roku takich operacji wykonano zaledwie 80. – Od stycznia mamy akredytację na 5 lat i już przeszkolony zespół kwalifikujący. Chcemy powiedzieć lekarzom co trzeba zrobić, jak szukać pacjentów, na co zwracać uwagę, do kogo dzwonić i kto kwalifikuje do zabiegu – mówi Aleksander Barinow Wojewódzki z Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu. – Musimy tworzyć listy osób kwalifikujących się do przeszczepu. Trzeba przygotować tą kolejkę pacjentów, bo jeden narząd mógł pasować nie pierwszemu, ale może dziesiątemu z listy. Liczymy, że uda się pomóc jak największej liczbie pacjentów – dodaje.

Konin nieprzypadkowo stał się miejscem, w którym rozpoczyna się cykl konferencji dotyczących programu przeszczepu płuc.– Region koniński jest na czołowym miejscu w Wielkopolsce, gdzie mamy najwięcej chorób płuc. Jest to w dużej mierze związane z działalnością kopalni i elektrowni – mówi Aleksander Barinow Wojewódzki.

Grzegorz Wrona, dyrektor konińskiego szpitala podkreśla, że lecznica do tej pory nie wie ile osób w regionie czeka na przeszczep płuc. – Medycyna stwarza pewne szanse, ale najpierw musimy ich wydobyć z naszego środowiska. Dlatego będziemy tworzyć listę osób kwalifikujących się do przeszczepu. To pierwsze zadanie, a dopiero drugim będzie realna pomoc – mówi Wrona. 

©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna