Charakterystyka systemuPobieranie 56,04 Kb.
Data21.02.2018
Rozmiar56,04 Kb.

Charakterystyka systemu.

Przedmiotem monitoringu jest obszar wokół stawu, połączony alejkami z ławeczkami, z placem zabaw dla dzieci oraz przyległy do stawu budynek, w którym znajduje się świetlica dla dzieci i młodzieży.

System monitoringu oparty jest na rejestracji obrazu wideo z kamer przez cyfrowy rejestrator zapisujący dane na twardym dysku o dużej pojemności.

Monitorowany obszar nadzoruje 8 kamer. Jedna kamera wewnętrzna o budowie kopułowej umieszczona w pomieszczeniu świetlicy oraz 7 kamer zewnętrznych. Jedna kamera zewnętrzna w obudowie wandaloodpornej umieszczona na budynku i mająca za zadanie monitorowanie ściany budynku od strony ulicy . Pozostałe kamery zewnętrzne zainstalowane są w obudowach na czterech słupach rozmieszczonych wokół stawu. Dwie kamery szybkoobrotowe do nadzoru większego obszaru wokół stawu a także wykonywania dokładniejszych zbliżeń miejsc szczególnego nadzoru oraz 4 kamery tzw. punkty stałe. Kamery te wyposażone są w obiektywy umożliwiające dopasowanie się do nadzorowanego obszaru. Dla ochrony systemu układ kamer zewnętrznych jest tak zorganizowany aby widziały się także wzajemnie.Rejestrator wraz z podłączonym do niego monitorem LCD zainstalowany zostanie w zamykanym pomieszczeniu obok świetlicy. Monitor umożliwia bezpośredni podgląd obrazu z wszystkich kamer jednocześnie lub każdej z osobna a także przeglądanie utrwalonych przez rejestrator wcześniejszych zapisów. Rejestracja obrazów kamer może następować w sposób ciągły lub, najczęściej wykorzystywany, z tzw. detekcją ruchu w polu widzenia danej kamery. Po zapełnieniu twardego dysku danymi z kamer, nowe zapisy nadpisywane są na najstarsze, co umożliwia ciągłą pracę rejestratora bez konieczności nadzoru. Rejestrator wyposażony jest w gniazdo RJ-45 z możliwością podłączenia do sieci komputerowej co umożliwia monitorowanie na komputerze znajdującym się w znacznej odległości od nadzorowanego obiektu. Daje to możliwość nadzorowania z jednego miejsca wielu monitorowanych obiektów jednocześnie. Istnieje także możliwość zamontowania w pomieszczeniu z rejestratorem pulpitu ręcznego sterowania ruchem kamer obrotowych dającego większą wygodę sterowania pracą kamer obrotowych osobie nadzorującej system.


Budowa systemu
Wideo –rejestrator
W przedstawionym systemie monitoringu zastosowano nowej generacji rejestrator cyfrowy [5] podłączony do monitora LCD [6]. Dzięki nowoczesnej kompresji zapisu obrazu MPEG-4 zapewnia bardzo długi czas archiwizacji danych na dysku bez potrzeby kasowania starych zapisów (dla dysku 500GB czas ten wynosi ponad 3 tygodnie przy zapisie obrazu z wszystkich kamer). Poza tym istnieje możliwość podłączenia 3 dysków HDD co może znacznie powiększyć ten czas. Rejestrator umożliwia w jednym czasie wykonywanie wielu operacji, jak podgląd na żywo, nagrywanie, odtwarzanie, zgrywanie archiwum i operacje przez sieć. Dzięki wyposażeniu rejestratora w złącze USB możliwe jest szybkie zgranie interesujących zapisów na klucz USB. Dzięki podłączeniu do sieci oprogramowanie dołączone do rejestratora umożliwia dostęp do archiwum a także sterowanie pracą rejestratora czyli także zdalny nadzór monitorowanego obiektu poprzez sieć komputerową. Rejestrator umożliwia także sterowanie pracą kamer szybkoobrotowych. Za pomocą menu OSD możliwe jest ustawienie wielu funkcji pracy rejestratora, pracy kamer. Wszystkie funkcje dostępne są także z pilota.
Tor Transmisyjny
Do poprowadzenia torów transmisyjnych zastosowano przewody typu BNC [8] oraz typu FTP 5e [9]. Kamery znajdujące się w/na budynku podłączone są parą przewodów BNC (wizja) i UTP (zasilanie). Natomiast kamery na słupach ze względu na większą odległość, aby nie pogorszyć parametrów transmisyjnych, tylko przewodami FTP 5e (wizja i sterowanie). Do słupów z kamerami poprowadzony zostanie także przewód zasilający [10]. Zastosowanie w torach transmisyjnych łączy miedzianych gwarantuje przy niskich nakładach finansowych uzyskanie wysokiej jakości parametrów elektrycznych bez opóźnień i strat parametrów sygnału. Takie rozwiązanie gwarantuje odporność systemu na zakłócenia.

Wewnątrz budynku przewody poprowadzone zostaną w korytkach kablowych [14] montowanych na ścianach. Na zewnątrz przewody poprowadzone będą we wtórniku [15] zakopanym na głębokości ok.0,5 m w ziemi. Zewnętrzne tory sygnałów wizyjnych dodatkowo zostaną wyposażone z obu stron w przejścia BNC/UTP [11], ponieważ podłączenia w rejestratorze i kamerach są typu BNC, oraz w ochronniki odgromowe [12] zabezpieczającymi linie przed przepięciami.


Kamery
W pomieszczeniu świetlicy zostanie zainstalowana wewnętrzna kolorowa dzienno-nocna kamera [1] w obudowie kopułowej .

Na budynku zainstalowana zostanie jedna zewnętrzna kamera dualna [2] w obudowie wandaloodpornej.

Pozostałe kamery zainstalowane na słupach [7] to kompaktowe kamery dualne [3] w obudowach zewnętrznych z osłoną przeciwsłoneczną oraz możliwością poprowadzenia przewodów ukrytych w uchwycie obudowy oraz kamery szybkoobrotowe [4] zewnętrzne

Kamery wyposażone są w regulowane obiektywy. Kamery dualne umożliwiają obserwację dzienną w kolorze oraz nocną czarno/białą lub kolorową przy zwiększonej czułości (sens-up), dzięki czemu uzyskuje się doskonała jakość obrazu niezależnie od warunków oświetleniowych. Kamera przełącza się automatycznie. Zasilanie kamer napięciem bezpiecznym 12V z zasilaczy [16] umieszczonych w pomieszczeniu z rejestratorem lub na słupach w puszkach hermetycznych.
Specyfikacja systemu

Lp.

Materiał

Ilość

Oznaczenie

1.

Kamera wew. SID-45 Samsung

1 szt.
2.

Kamera zewn. SVD-4600 Samsung + uchwyt STB225VW

1 szt.
3.

Kamera zewn. SVD-4600 Samsung +uchwyt STB249VW

4 szt.
4.

Kamera szybkoobrotowa Sony FCB-EX 1000P

2 szt.
5.

Rejestrator A VC715D+2 HDD 750 GB

1 szt.
6.

Monitor LCD 22, 1 Samsung

1 szt.
7.

Słup 6 m z podstawą mocującą

4 szt.
8.

Przewód BNC RG -8

150m
9.

Przewód UTP 5 kat.5e 24 AWG

2100m
10.

Przewód YDY 3x1,5mm2

350m
11.

Przejście BNC/UTP

5 kpl.
12.

Ochronnik przepięciowy OPV-1S

12 szt.
13.

Szafa 19” wisząca 12U/550 GFlex

1 szt.
14.

Korytka kablowe

30m
15.

Wtórnik HDP

320m
16.

Zasilacze kamer stałych 12V/2,5 A

4 szt.
17.

Pulpit sterujący KT505

1 szt.


Materiał

Ilość

Jednostka

Cena neto

Wartość netto
Materiały podstawowe

1.

Kamery w budynku

1

szt.2.

Kamera na budynku

1

szt.3.

Kamery stałe na słupach + uchwyt

4

szt.4.

Kamery obrotowe

2

szt.5.

Rejestrator z 2xHDD 750GB

1

kpl.6.

Monitor LCD 22 cale

1

szt.7.

Szafa RAK

1

szt.8.

Pulpit sterowniczy

1

szt.Robocizna i materiały dodatkowe

9.

Wykop z okablowaniem zewn.

320

m10.

Dostawa i osadzenie słupów

4

szt.11.

Montaż kamer stałych

6

kpl.12.

Montaż kamer obrotowych

2

kpl.13.

Montaż i uruchomienie rejestatora

1

kpl.


Razem wartość netto
Razem wartość brutto©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna