Basic xe co nowego w basic-u? Opracowanie niniejsze stanowi skrótowy opis języka programowania basic xe dla komputerów atari xl/XE. Opisano tu nowe w stosunku do standardowego basic-a instrukcjePobieranie 0,79 Mb.
Strona1/2
Data21.01.2018
Rozmiar0,79 Mb.
  1   2


BASIC XE
CO NOWEGO W BASIC-u?

Opracowanie niniejsze stanowi skrótowy opis języka programowania BASIC XE dla komputerów ATARI XL/XE.

Opisano tu nowe w stosunku do standardowego BASIC-a instrukcje.

SPIS TREŚCI


BASIC XE - Wiadomości podstawowe . . . . . . . . . . . . . . 3

Jak uruchomić BASIC XE . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 4

Słowa kluczowe i symbole w języku BASIC XE . . . . . . . . . 4

Uwagi o przyjętej notacji i skrótach . . . . . . . . . . . . 5

Grafika Player/Missile. . . . . . . . . . . . . . . . . . . 33

Dodatek A . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 52

Dodatek B . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 53

Dodatek C . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 57

Dodatek D . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 60

Dodatek E . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 63Poszczególne instrukcje i sposób ich użycia opisano na stronach wg poniższej tabeli:


Instrukcja

Str

Instrukcja

Str

Instrukcja

Str

Instrukcja

Str

BGET

23

BLOAD

26

BPUT

22

BSAVE

25

BUMP

37

CALL

50

DEL

9

DIM

6

DIR

26

DPEEK

42

DPOKE

43

ELSE

28

ENDIF

28

ENDWHILE

28

ERASE

27

ERR

29

EXIT

49

EXTEND

14

FAST

10

FIND

30

HEX$

32

HITCLR

37

HSTICK

32

INVERSE

22

LEFT$

31

LOCAL

6

LOMEM

13

LVAR

14

MID$

31

MISSILE

36

MOVE

43

NORMAL

22

NUM

8

PEN

32

PMADR

37

PMCLR

36

PMCOLOR

35

PMGRAPHICS

34

PMMOVE

35

PMWIDTH

36

PROCEDURE

46

PROTECT

27

RANDOM

44

RENAME

27

RENUM

9

RGET

24

RIGHT$

31

RPUT

23

SET

12

SORTDOWN

41

SORTUP

41

SYS

13

TAB

17

TRACE

11

TRACEOFF

11

UNPROTECT

27

USING

17

VSTICK

33

WHILE

28

CP

51BASIC XE - WADOMOŚCI PODSTAWOWE


BASIC XE zawiera oczywiście wszystkie instrukcje dostępne w języku Atari BASIC, w który każdy mikrokomputer Atari jest wyposażony. Poniżej podanych zostało kilka dodatkowych oferowanych przez BASIC XE możliwości:

Szybsze wykonanie programu.

Nowe procedury operacji zmiennopozycyjnych w połączeniu z instrukcją FAST zapewniają bardzo szybkie wykonanie programu. BASIC XE jest ok. dwa do sześciu razy szybszy niż standardowy Atari BASIC, ponad dwukrotnie szybszy niż BASIC dla Commodore 64 i dla IBM P( Junior.Możliwość wykorzystania całej pamięci 130XE.

BASIC XE pozwala na pełne wykorzystanie całej dostępnej w Atari 130XE pamięci.Udoskonalony edytor.

Przy wykorzystaniu interpretera BASIC XE nie ma znaczenia, jakimi literami pisane są instrukcje: małymi, dużymi, czy też w grafice odwrotnej (Inverse Video). Ponadto do dyspozycji są instrukcje automatycznego numerowania linii programu w czasie jego pisania oraz przenumerowywania programu (wraz z przenumerowaniem odpowiednich odwołań do linii). Przy wykonaniu instrukcji LIST program przedstawiony jest z uwidocznieniem jego struktury - pętli, podprogramów itp.Poszerzone możliwości operacji na tekstach.

BASIC XE uwalnia programistę od każdorazowej konieczności określania maksymalnej długości zmiennej tekstowej instrukcją DIM. Ponadto daje nowe możliwości operowania na tekstach, w tym analogiczne jak dostępne w Microsoft BASIC. Umożliwia to szybkie i efektywne zaprogramowanie operacji przetwarzania tekstów.Instrukcje do operowania grafiką Player/Missile.

BASIC XE posiada zbiór instrukcji umożliwiających proste wykorzystanie możliwości animacji ruchomych obiektów P/M (ang. Player/Missile Graphics) co pozwala na tworzenie interesujących gier bez konieczności znajomości mapy pamięci i systemu operacyjnego Atari.Prosty dostęp do portów manipulatorów.

Specjalne instrukcje pozwalają na szybki i efektywny odczyt położenia manipulatorów typu paddle i joystick podłączonych do odpowiednich portów komputera.Poszerzone komunikaty o błędach.

W wypadku wystąpienia błędu wykonania BASIC XE oprócz podania numeru błędu podaje ponadto krótki opis błędu, który został wykryty.
Jak uruchomić BASIC XE

Przystąpienie do pracy przy użyciu interpretera języka BASIC XE jest bardzo proste. Wystarczy ustawić w odpowiednim położeniu przełącznik BASIC XE / Atari BASIC (jeżeli BASIC XE został wmontowany do wnętrza komputera) lub włożyć kartridż1 i następnie włączyć komputer. Pełne wykorzystanie możliwości dawanych przez BASIC XE możliwe jest wyłącznie przy współpracy z pamięcią zewnętrzną (stacją dysków lub magnetofonem). W takim wypadku należy umieścić kasetę w magnetofonie lub dyskietkę BASIC XE w stacji dyskietek o numerze logicznym 1 i włączyć komputer. Jeżeli system nie jest wyposażony w stację dyskietek lub magnetofon, BASIC XE może być wykorzystywany, ale bez poniższych instrukcji:

BSAVE, (ALL, DEL, EXIT, FAST, LOCAL, LVAR, MOVE PRO(EDURE, RENUM, ROET, RPUT, SORTUP, SORTDOWN, szybszych procedur arytmetycznych i instrukcji umożliwiających wykorzystanie grafiki P/M (nie dotyczy HITCLR).

Uwaga: BASIC XE nie działa poprawnie z żadnym tzw. TRANSLATOREM.
Słowa kluczowe i symbole w języku BASIC XE

Poniżej podano listę słów kluczowych i symboli wykorzystywanych przez BASIC XE. Pismem pogrubionym wyróżniono nowe w stosunku do Atari BASIC instrukcje:


ABS ADR AND ASC ATN BGET

BLOAD BPUT BSAVE BUMP BYE CALL  1   2


©operacji.org 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna