Autor : Aneta Martyniak-Jarosz Jak uzyskiwać bezpieczeństwo w kontakcie z drugą osobą czyli o właściwej komunikacji interpersonalnejPobieranie 14,34 Kb.
Data10.03.2018
Rozmiar14,34 Kb.

Autor : Aneta Martyniak-Jarosz

Jak uzyskiwać bezpieczeństwo w kontakcie z drugą osobą

czyli o właściwej komunikacji interpersonalnej.

Człowiek jako „zwierzę stadne” potrzebuje poczucia bezpieczeństwa w kontakcie z innymi osobami, aby być zadowolonym (a nie np. reagującym depresyjnie – „intraagresywnym” bądź agresywnie – „interagresywnym”) ze swojego życia. Poczucie bezpieczeństwa w kontakcie dwóch osób zależy od różnych czynników. Niektóre z nich są zależne od naszej woli i możemy na nie wpłynąć, inne pozostają jedynie do „dopracowania”, a jeszcze innych nie uda nam się za bardzo zmienić.

Komunikacja niewerbalna, która odgrywa główną rolę w określaniu prawdziwości komunikatu jest częściowo zależna od naszej woli, dlatego warto poznać pewne prawidłowości i prezentować się bardziej świadomie. Wtedy osiągniemy lepszy efekt komunikowania się i bezpieczeństwo w kontakcie. Dzięki adekwatnej mowie ciała możemy wpływać na bezpieczeństwo samego siebie oraz naszego rozmówcy.

Czym dysponujemy? Popatrzmy na siebie, wsłuchajmy się w siebie…..

Cała nasza sylwetka oraz mowa werbalna ukaże całe spektrum możliwości komunikacyjnych, gdzie często tworzymy „wariacje dysonansowe”. Sprzeczne komunikaty pomiędzy mową werbalną i niewerbalną spowodują, że u rozmówcy „rozczerwienia się” przed zmysłami (świadomie bądź częściej nie) ostrzegawczy sygnał: „Uwaga niebezpiecznie! - TA OSOBA MÓWI COŚ INNEGO NIŻ ROBI”.

Jeśli mamy w domu trochę czasu – usiądźmy, wyciszmy się i przyglądnijmy sobie. Weźmy lusterko, spójrzmy na twarz. Każda twarz może być piękna – przyciągająca, ciepła, łagodna albo odwrotnie brzydka – odstraszająca, zimna, agresywna. Nie chodzi więc o dokonywanie na swojej twarzy operacji plastycznych czy zabiegów upiększających, bo wyraz twarzy, a szczególnie wzrok jest odzwierciedleniem naszego wnętrza – psychiki, duszy…. Więc jeśli czymś się zająć, by lepiej wypadać w kontakcie z innymi – to właśnie tym. Nasze problemy, wewnętrzne konflikty, rozterki , smutki „wyjdą” nam na twarz i jak sztandar będą nas reprezentować. A ponieważ na ogół dzieje się to w sposób nieświadomy, nie będziemy wiedzieli z czym wychodzimy do ludzi. A nie jest zbyt miło przebywać w towarzystwie osoby stale „mędzącej”, „marudzącej” , złośliwej oraz nudziarza. Ponieważ często nieświadomie ludzie dopasowują się do tego rodzaju niewerbalnych aspektów szybciutko staną się odbiciem swego rozmówcy. Złapią „doła”, zaczną być drażliwi, źli, prezentować znudzenie i obojętność. W związku z tym uświadamiajmy sobie jaką mamy aktualnie dyspozycje mimiki , aby rozmówca nie przypisywał sobie jakiegoś negatywnego wpływu (dlaczego on/ona jest taki zły/zła na mnie?, co ja takiego zrobiłem… musiałem coś źle zrobić…). Pozytywne nastawienie do drugiego człowieka „upiękni” nam naszą twarz, bo wtedy będzie promieniała ciepłymi fluidami.

Teraz weźmy większe lustro… No może przydałaby nam się kamera. Abyśmy mieli okazję pooglądać siebie w „akcji”. Jaka jest nasza postawa, jakie wykonujemy gesty, ruchy kiedy zbliżamy się do kogoś i wreszcie z kimś rozmawiamy. Mowa ciała zdradzi czy jesteśmy wiarygodni, czy większość tego co mówimy to tzw. „pic na wodę”.

Pewne gesty mają swoje odpowiednie nazwy ze względu na funkcję jaką pełnią. Adaptatory - to gesty służące do zaadaptowania się w sytuacji (np. aby osiągnąć odpowiednią pozycję ciała), regulatory - ilustratory - gesty regulujące i ilustrujące naszą wypowiedź (np. ruchy rąk przy mówieniu) , emblematy – akty niewerbalne jednoznacznie przekładalne na słowa i odczytywane jako kody kulturowe ( np. ruch dłoni przywołujący kogoś – przekłada się na komunikat werbalny „choć tutaj”).

Gesty - gestykulacja ciała potrafi nieźle namieszać, jeśli prezentujemy ją w sposób zupełnie nieświadomy. Sposób podawania ręki, sposób siedzenia, chodzenia – wraz z całą gamą niekontrolowanych ruchów ukazuje nasze słabe bądź mocne strony.

Przykład: podanie ręki niesie za sobą wiele informacji o części naszej osobowości. Wyobraźmy sobie, że ktoś podaje nam rękę, która „nie ściska” naszej ręki, tylko przez nią zupełnie bezenergetycznie przelatuje, ponadto jest zimna i przypomina „oślizgłą rybę”. Brrr. Nasza nieświadomość otrzymuje komunikat: TEN ROZMÓWCA ZACHOWUJE SIĘ BIERNIE, BRAK MU ENERGII, JEST NIEZDECYDOWANY, POPADA W STANY OBOJĘTNOŚCI, MARAZMU, BRAK MU INICJATYWY, ITD.…” I już nastawiamy się odpowiednio: w postawie „od”. Rozmówca wtedy nie może liczyć na naszą naturalną przychylność… Wyobraźmy sobie naszą reakcję na podanie ręki przez dobrze zbudowanego mężczyznę, który podaje rękę w powyższy sposób – pojawia się lekka dysharmonia przekazów. Jeśli kobieta poda rękę w bardzo silnym uścisku może wydać się nie tylko dominująca, pewna swego, ale także agresywna.

Prezentacja naszej postawy może wpływać korzystnie bądź przeciwnie na rozmówcę. Siedzenie z wyraźnie napiętymi nogami i rękami założonymi „na krzyż” to komunikat : UWAGA JESTEM ZAMKNIĘTY, WYCOFUJĘ SIĘ, MAM LĘKI, WSZYSTKO BARDZO PRZEŻYWAM, NIE POCHODZIĆ – MOŻNA MNIE ZRANIĆ.

Dotyk to komunikat o ogromnej sile oddziaływania. Jeśli chodzi o komunikaty związane z dotykiem pokazują one „dystans/brak dystansu” do poszczególnych osób. Mimowolne skubanie czyjegoś swetra nie jest najlepszym zachęceniem do kontaktu, a wręcz powoduje nieuświadomioną agresję u współrozmówcy, która może skutkować ucieczką lub atakiem. Niewiele osób ma dostęp do naszej sfery intymnej rozciągającej się do około 45 cm od naszego ciała. Osoby lękliwe starają się prezentować duży dystans stając jak najdalej rozmówcy, osoby nachalne mogą przekraczać sferę intymną ( zjawisko tzw. nietrzymania granic – manifestuje się przekroczeniem dystansu fizycznego, ale również psychicznego poprzez intensywną inwigilację emocjonalną).

Czynniki paralingwistyczne takie jak: ton, natężenie, modulacja, tempo, barwa głosu oraz przerywniki w mówieniu (cisza, westchnienia, pomruki, płacz, sapanie, gwizdanie, jęki, śmiech, przydźwięki w rodzaju „eee”, „yyy) będą sygnałami bezpieczeństwa/niebezpieczeństwa. Wypowiedzi krótkie, szczekliwe, głośne, szybkie będą odbierane jako agresywne, a przy takowych trudno będzie o poczucie bezpieczeństwa. Przerywniki w formie przekleństw również nie nastroją pozytywnie.

Ubiór , fryzura, makijaż, biżuteria może nas do kogoś zachęcić lub zniechęcić, chociaż trzeba pamiętać, że wrażenie wywołane przez te czynniki może być mylne.

W rozmowie z drugą osobą, aby czuła się z nami „bezpiecznie – dobrze” powinniśmy mieć na uwadze wszystkie aspekty kontaktu. Powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo w sferze emocjonalnej, poznawczej i na poziomie społecznym. Rozmawiając słuchajmy drugiej osoby bez rozproszeń, poświęćmy jej swoja uwagę, wytłumaczmy sytuację kiedy akurat nie możemy tego zapewnić. Próbujmy wyjaśnić wszystkie niedomówienia, wątpliwości, nie mówmy w sposób zagadkowy, skrótowy używając słów, których rozmówca nie zna. Zdawajmy sobie sprawę z tego, że nasza płeć, wiek, stanowisko będzie odpowiednio postrzegane przez rozmówcę….

Chciej zapewniać bezpieczeństwo w kontakcie z innymi. Podejmij trochę świadomego wysiłku i w drogę! Powodzenia!Jeśli chcesz porozmawiać, potrzebujesz porady, przyjdź do ABK, serdecznie zapraszam.
: images
images -> Lokalna strategia rozwoju lokalnej grupy działania „lider zielonej wielkopolski” na lata
images -> „ Gra tajemnic reżyseria Morten Tyldum. Czas projekcji 110 minut
images -> Wykład z polityki gospodarczej Temat 3 Polityka pieniężna I walutowa Pojęcie I cele
images -> Skarżyski klub szaradzistóW „anagram” zał. 12 maja 1958 roku przy miejskim centrum kultury im. Leopolda staffa 26-110 skarżysko-kamienna, ul. SŁOwackiego nr 25
images -> Załącznik 1
images -> Postępowanie znak: sz-2100-13(52/ZP/07)-07
images -> Spzoz/ZP/…
images -> Xviii konferencja naukowo – szkoleniowagastroenterologii klinicznej wp
images -> Załącznik nr 3 do siwz opis przedmiotu zamówienia (opz) dot przetargu nieograniczonego znak: A/ZP/szp. 251-37/16 na: „dostawę wraz z wdrożeniem zintegrowanego elektronicznego systemu zarządzania dokumentacją medyczną”
©operacji.org 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna