AutofokusPobieranie 450,87 Kb.
Strona1/19
Data01.03.2018
Rozmiar450,87 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19

AUTOFOKUS


Automatyczne ustawianie ostrości, oznaczane w skrócie AF.
Wszystkie aparaty cyfrowe mają taki tryb pracy. W najprostszych ostrość jest ustawiana na obiekty w pobliżu środka pola widzenia. Te najprostsze nie mają też innej możliwości ustawiania ostrości.
Bardziej zaawansowane aparaty cyfrowe pozwalają na wybór miejsca na które ma zostać nastawiona ostrość. Odbywa się to metodą przesuwania widocznej na monitorze ramki w odpowiednie miejsce kadru.
W dobrych aparatach Autofokus może być ustawiony na "pracę ciągłą" [continuous AF] i "pojedynczą" [single AF].

  • Praca ciągła - aparat nastawia ostrość w sposób ciągły, "śledząc" obiekty przesuwane przez "ramkę ostrości". Ten tryb umożliwia szybsze zrobienie zdjęcia ale zużywa bardziej akumulator i części mechaniczne ustawiające ostrość. Konieczny do fotografowania obiektów szybko poruszających się.

  • Praca pojedyncza - aparat ustawia ostrość dopiero po naciśnięciu spustu migawki do połowy. Mniejsze zużycie akumualtora i aparatu ale dłuższy o ułamki sekundy czas zrobienia zdjęcia.

Szczegóły, jak ustawiać tryb pracy autofokusa, podane są w instrukcji aparatu.
W aparatch wyższej i najwyższej klasy można wyłączyć tryb Autofokus i ustawiać ostrośc ręcznie.

Niezależnie od trybu pracy, działanie Autofokusa jest następujące:  • odpowiednie urządzenia wyznaczają stopień "nieostrości",

  • procesor aparatu steruje ruchem soczewek w obiektywie tak, by uzyskać najmniejszą możliwą "nieostrość".

W prostych aparatach kryterium ostrości jest kontrast obrazu uzyskiwanego na matrycy rejestrującej. Tak więc matryca jest równocześnie elementem ustawiana ostrości.
W lustrzankach stosowany jest system zwany "detekcją fazy". Nie wnikając w szczegóły tej metody, jest ona szybsza.
Najbardziej zaawansowane aparaty fotograficzne mają mocno rozbudowany system detekcji i ustawiania ostrości. Np. aparat śledzi ruch obiektu i "przewiduje" ustawienie poprawnej ostrości dla czasu o ułamek sekundy późniejszego. To bardzo przydatne w zdjęciach sportowych. Wg informacji producentów, aparat potrafi prawidłowo "prognozować" ustawienia ostrości dla bolidu F1 poruszającego sie z prędkością 300 km/godz.

TRYBY USTAWIANIA OSTROŚCI


Większość amatorów nie wie i nie musi wiedzieć, że ustawianie ostrości, to ustawianie odległości aparat - obiekt fotografowany. W starszych aparatach fotograficznych na obiektywie jest pierścień ze skalą odległości, np taką:
0.7  1.5  3.0 .... ∞  m
W lustrzanakach obiektywy mają również analogiczną skalę, choć aparat ma automatyczne nastawianie ostrości.
W przeciętnych warunkach fotografowania - ulica, grupa ludzi, plaża itp - w polu widzenia mamy obiekty w różnej odległości od obiektywu. Jak więc ustawić ostrość (odległość), by wszystkie obiekty były możliwie ostro odwzorowane na zdjęciu? Jeżeli ustawiamy ostrość ręcznie, to sami wybieramy obiekt, który ma być "najostrzejszy". Innymi słowy ustawiamy tak odległość, by ten obiekt był najostrzejszy. Najczęściejnie zdajemy sobie sprawy, że dobieramy parametry obiektywu tak, bo odpowiadały odległości parat - obiekt. Fotograf ustawia ostrośc obrazu na monitorze lub we wzierniku (celowniku). Nie jest to łatwe, szczególnie przy słabym oświtleniu i dla przedmiotów o mało wyraźnych (ostrych) konturach.
A jak rozwiązano automatyczne ustawianie ostrości?

Wielopolowy autofokus


W aparatach kompaktowyh ustawianie ostrości polega na takim ustawieniu jednej lub kilku soczewek obiektywu aby obraz był najbardziej kontrastowy. Przy dużej rozpiętości odległości poszczególnych przedmiotów od aparatu powstaje pytanie - na który przedmiot nastawić ostrość, czyli któy obszar zdjęcia wybrać do ustawienia kontrastu.
Tu z pomocą przychodzą różne tryby pracy autofokusa.

Tryb punktowy


W tym trybie procesor ustwia ostrość na jeden punkt a właściwie mały obszar, bo nie można ustawić kontrastu dla punktu w sensie matematycznym.
W zależności od typu aparatu (tani amatorski, droższy półprofesjonaly, czy profesjonalny) istnieją dwie podstawowe metody wyboru tego punktu (obszaru). Punkt (obszar) jest na stałe na środku pola widzenia. Punkt (obszar) można przesuwać w dowolne miejsce pola widzenia.

Trybu wielopunktowe


Polegaja na tym, że pole widzenia, czyli odwzorowywany obraz podzielony jest na kilka segmentów (obszarów). W najprostszym przypadku są to 3, lub 9 a w bardziej zaawansowanych aparatach nawet 256 obszarów.
Procesor ustawia po kolei ostrość dla każdego z tych obszarów, zapamiętuje te ustawienia i następnie wyznacza jedno ustawienie będące jakąś funkcją wszystkich wyznaczonych.
Musimy wiedzieć, że obiektyw jest jeden i można go nastawić tylko na jedną "odległość" a nie inną dla każdego obszaru.
W tym trybie wielopunktowym mamy do wyboru kilka "podtrybów" zależnie od wyboru średniej odległości, czy mówiąć w uproszczeniu - średniej ostrości. Uśrednienie wszystkich wyznaczonych odległości. Wyznaczenia średniej ważonej. Obliczana jest średnia odległoścć ale im obszar był bliżej środka pola widzenia, tym z większą wagą jest brany do obliczeń. Daje to ostrość tym większą im przedmiot jest bliżej środka zdjęcia. Różne "inteligentne" metody uśredniania. Procesor w "jakiś sposób" identyfikuje najważniejszy (np, najjaśniejszy lub największy) obiekt i wyznacza taką śednią odległośc aby ten obiekt był najbardziej ostro odwzorowany.

Jeżeli chodzi o "inteligentne" metody uśredniania, to algorytmy dla ich realizacji są trzymane przez producentów tajemnicy.BATERIE I AKUMULATORY


Ze względu na duże zużycie energii przez aparat cyfrowy, nie opłaca się używać do ich zasilania baterii, które wyrzucamy po ich wyczerpaniu się.
W aparatach używane są obecnie głównie 2 typy akumulatorw: NiMH (Nickel Metal Hydride) niklowo wodorkowe, prawie zawsze typu (wielkości) AA, Li-ion, litowo jonowe, konstruowane dla konkretnego aparatu, czyli tzw. dedykowane.

Obydwa typy pozbawione są tzw. efektu pamięci występującego w starszych typach akumulatorów.


Efekt pamięci


Polega na tym, że akumulator o początkowej (fabrycznej pojemności) np. 1000 mAh, doładowywany przed jego całkowitm rozładowaniem, "zapamiętywał" stan, w którym go doładowywano (np. gdy miał jeszcze 300 mAh do wykorzystania) i te pozostałe 700 mAh stawało się jego maksymalną pojemnością.
Trzeba więc było akumulator zawsze rozładowywać do końca, co bywało bardzo kłopotliwe, jeżeli nie miało się drugiego akumulatora. Wyglądało to tak: musimy robić zdjęcia aż do momentu wyczerpania się akumulatora, gdy to następowało, trzeba było ładować akumulator, czasami 5, czy 6 godzin, czyli sesja zdjęciowa była przerywana na b. długo.

Wady i zalety różnych typów akumulatorów


Najpopularniejsze i tym samym najtańsze są akumulatory NiMH wielkości AA. Jedna sztuka kosztuje (wrzesień 2006 r) od 6 do 10 zł, zależnie od marki. Tanim kosztem można zaopatrzyć się w dwa komplety takich akumulatorów.

Akumulatory Li-ion (litowo jonowe) mają większą pojemnośc przy tych samych rozmiarach (objętości) akumulatora ale są wielokrotnie droższe, gdyż do każdego prawie modelu aparatu są inne kształty takiego akumulatora, zwanego dedykowanym.


Składowanie akumulatorów


Akumulatory obydwu typów rozładowują się powoli, nawet gdy nie są użwane. Należy o tym pamiętać wybierając się na "sesję" zdjęciową po dłuższej przerwie w używaniu aparatu.
Akumulatory naładowane 2, 3 miesiące temu mogą mieć już mniej niż połowę zgromadzonej przy ładowaniu energii.

Pojemnośc - mAh


Pojemnośc akumulatora (a także baterii jednorazowego użytku) podaje się w mili-ampero-godzinach (mAh).
1 mA (miliamper) = 0,001 A (ampera).
Pojemność 2000 mAh oznacza, że z tego akumulatora, po jego pełnym naładowaniu, można pobierać prąd o natężeniu np.
100 mA przez 20 godzin
albo prąd o natężeniu 200 mA przez 10 godzin.
(100 mA x 20 h) = (200 mA x 10 h) = 2000 mAh


  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19


©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna