Ambroziak Violetta, „Nocne rozmowy ze sobą” – ericksonowski model spożytkowania symboliki snów w psychoterapiiPobieranie 40,41 Kb.
Data16.11.2017
Rozmiar40,41 Kb.

Ambroziak Violetta, „Nocne rozmowy ze sobą” – ericksonowski model spożytkowania symboliki snów w psychoterapii.

  1. Rozwój tożsamości klientki w terapii opartej na pracy ze snami- studium przypadku, opis technik.

  2. „Sen to prawdziwy przyjaciel”- terapeuty i klienta – wykorzystanie pracy ze snami w autoterapii i superwizji.

Bass Daniel, Spożytkowanie materiałów filmowych w psychoterapii.

Berezowska Jolanta, Terapia uzależnionych od nikotyny. Palenie rzucić, ale nie utyć.

Warsztat przeznaczony dla terapeutów pracujących z osobami uzależnionymi od nikotyny. W trakcie warsztatu rozpoznamy na jakim etapie decyzji i motywacji jest nasz pacjent (etap przed decyzją, ambiwalentny, przygotowania do zmiany, działania i utrzymania zmiany). Dopasowanie strategii terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta. Sposoby poszukiwania wyjątków, rozpoznanie zjawisk transowych, demonstracje i ćwiczenia.Bleja Agnieszka, Nowak Aleksandra, "Spotkanie na dywanie" - kreatywność  i zasoby rodziny oraz terapeuty w psychoterapii z udziałem dzieci.

Psychoterapia, w której uczestniczą dzieci, musi posługiwać się zrozumiałym dla nich językiem, takim jak zabawa, metafora, bajka. Warsztat jest zaproszeniem dla terapeutów, do spotkania się z własną kreatywnością w tych obszarach. Uczestnicy będą mieli możliwość doświadczenia, w jaki sposób – między innymi – tradycyjne gry i zabawy dziecięce mogą być spożytkowane w terapii, w zależności od zdiagnozowanych potrzeb i zasobów poszczególnych rodzin.Casula Consuelo, Strategie zwiększające kreatywność pacjentów.

Carolusson Susanna, Integracja Ego State Therapy (EST) z technikami zwiększającymi kreatywność.

De Benedittis Giuseppe, Fibromialgia i PTSD - ukryty związek. Hipnoza.

Dohne Klaus-Dieter, "Dostrzeżenie niewidocznego"- hipnoza jako narzędzie wspomagające zdrowsze życie.

Erickson Betty Alice, Hipnoza Ericksonowska - dyrektywnie niedyrektywny sposób terapii.

Erickson Betty Alice, Greenleaf Eric, Hipnoza ericksonowska. Historie i opowieści.

Ferstl Ewa, Ciąża i poród. Zastosowanie technik transowych w celu wspierania procesów wewnętrznej integracji.

Fischer Melchior, Trans w pracy z lękami egzaminacyjnymi.

Garcia Sanchez Teresa, Czy kreatywność jest fundamentem interwencji metaforycznych ?

Geary Brent, Praca z bólem. Kwestia spożytkowania.

Nie ma jednego, uniwersalnego podejścia, jakie byłoby skuteczne w odniesieniu do wszystkich pacjentów zmagających się z bólem i dlatego transowe interwencje powinny być dla dobierane indywidualnie do każdej osoby. Na zajęciach przyjrzymy się jak elementy uwzględniające różne aspekty diagnostyczne takie jak np. dotychczasowe osobiste doświadczenia, motywacja czy kreatywność, mogą być spożytkowane do stworzenia zindywidualizowanych strategii pracy z bólem.Greenleaf Eric, Hipnoza w pracy z pacjentami nowotworowymi.

Przedstawię trzy przypadki zastosowania hipnozy w terapii osób z chorobą nowotworową. Dwa z nich nich odniosą się do moich pacjentów a jeden będzie narracją o moich osobistych doświadczeniach. Zademonstruję trans grupowy. Zaproponuję ćwiczenie umiejętności przydatnych w otwieraniu się pacjentów nowotworowych na własne zasoby, z których można korzystać podczas chirurgicznych czy medycznych procedur.Guilloux Christine, Mindfulness, hipnoza i kreatywność.

Hansen Ernil, Hipnoza podczas chirurgicznej operacji mózgu - perspektywa anestezjologa.

Holtz Karl Ludwig, Wyobraźnia jako twórczy aspekt procesu psychoterapii.

Huellemann Brigitte, "Praca z częściami osobowości doświadczanymi jako nieprzyjazne. Integracja w terapii stanów ego".

Hüllemann Klaus, Przewlekły ból i ograniczenia ruchowe - poprawa jakości życia.

Janik Anna, Pączka Anna, Praca terapeutyczna z osobami leczącymi niepłodność i przygotowującymi się do ciąży.

W trakcie warsztatu przedstawimy jak prowadzimy psychoterapię osób , które przygotowują się do ciąży i ról rodzicielskich. Osoby te często leczą niepłodność i korzystają z technik wspomagania rozrodu. Zwrócimy szczególną uwagę na to jak w procesie diagnozowania i leczenia  zmienia się postrzeganie własnego ciała?   


Jak rozumieć te zmiany?
Jak dostrzegać i spożytkowywać zasoby mieszkające w ciele?
Jak zaprosić swoje ciało,żeby było współpracującym partnerem w trudnym czasie czekania na dziecko?
Uczestnikom zaproponujemy ćwiczenia dające własne doświadczenie.

Kachler Roland, Żałoba. Terapia uwzględniająca aspekty systemowe i transowe.

Karolak Wiesław, Arteterapia. Mój nowy upcyklingowy portret.

Upcycling – forma wtórnego wykorzystania odpadów, w wyniku, którego powstają produkty o wartości wyższej niż przetwarzane materiały. Termin ten jest używany dla określenia produktów wysokiej jakości, które zostały stworzone z surowców niskiej jakości, oczywiście pochodzących z recyklingu. Czyli nie „wrzucenie do ponownego obiegu”, ale „wrzucenie do wyższego obiegu”.
Termin wziął się z tego, że w przypadku części produktów recycling wiąże się z obniżeniem jakości (najlepszym przykładem jest tutaj papier), co może odstraszać niektórych konsumentów. Upcycling to hasło, które mówi „ten produkt został wyprodukowany z surowców pochodzących z recyclingu, ale jest wysokogatunkowy”.
Główną ideą upcyclingu jest wykorzystywanie na pozór niepotrzebnych przedmiotów.
W upcyclingu liczy się przede wszystkim pomysł. I tak np. ze zużytych torebek po herbacie powstaje abażur lampy, a stare książki telefoniczne stają się meblami. Przedmiotom tym nadaje się nowe znaczenia, przenosi się je w nowy czas, nowe, inne życie. Warsztat będzie zawierał wykorzystanie idei Upcycling w Arteterapii.

Klajs Krzysztof, Progresja i regresja w czasie oraz inne zjawiska transowe w rodzinach.

Niektóre rodziny utknęły w cyklu życia z powodu przeszłości, inne natomiast z powodu lęków przed przyszłością. Na zajęciach zajmiemy się zjawiskami transowymi w rodzinach a zwłaszcza regresją i progresją w czasie. Przyjrzymy się niewidocznym cyferblatom i wsłuchamy się w przytłumione dźwięki zegarów. Przedstawię strategie spożytkowujące transowe zjawiska w systemach i ich zastosowanie w terapeutycznej pracy w rodzinach, zwłaszcza tych, które są zorganizowane wokół objawów; depresyjnych, psychosomatycznych, czy innych przewlekle trwających dolegliwości. Przedyskutujemy zjawiska transowe charakterystyczne dla różnych kultur i miejsc. Loretan Brigitta, "Kiedy żołądek traci głowę". Terapia zespołu jelita drażliwego i zaburzeń psychosomatycznych.

Lipman Lucyna, Szymańska Katarzyna, Terapia par. Spożytkowanie zjawisk transowych.

W trakcie warsztatu zaprezentowany zostanie ericksonowski model terapii par i małżeństw. Przedstawione zostaną sposoby spożytkowania zjawisk transowych dla celów diagnostycznych i budowanie strategii terapeutycznej oraz techniki hipnotyczne wydobywające zasoby pary.Miller Rick, Zastosowanie hipnozy w pracy z aspektami tożsamościowymi pacjentów homoseksualnych.

Młynek - Nowaczyk Dorota, Wprowadzenie do terapii ericksonowskiej.

Warsztat przeznaczony dla osób, które chciałyby zapoznać się z podejściem ericksonowskim w procesie psychoterapii. Przedstawiona w nim będzie postać Miltona H. Ericksona oraz główne założenia jego terapii. Podczas warsztatu przedstawiony zostanie sposób diagnozowania ( oceny pacjenta), etapy pracy terapeutycznej oraz najważniejsze techniki.Muffler Elvira, Transowe i systemowe aspekty psychoterapii pacjentów onkologicznych.

Nemetschek Peter, Warsztat terapeutyczny M.H.Ericksona. Przeźrocza, video, demonstracje.

Neumeyer Annalisa, "Czasami warto umieć czarować" - wybrane aspekty pracy z dziećmi i rodzinami.

Oren Ilana Halina, "Uzależnienie od węglowodanów" - zabłąkana twórcza energia.

Prior Manfred, "Raz, dwa, trzy - wizualizuje-my". Wizualizacja jako interwencja terapeutyczna. 

Problemy pacjentów są często skomplikowane i trudne do zrozumienia przez terapeutę czy osobę pomagającą. W trakcie warsztatu zostanie przedstawiona nowa technika wizualizacji, która przy pomocy prostych, kolorowych szkiców, może uczynić proces terapii bardziej skutecznym. Równolegle do historii opowiadanej przez pacjenta, terapeuta nakreśla obraz rozwiązania problemu i szkicuje czynniki, które miały wpływ na jego powstanie. Oznacza to, że można dosłownie opracować z pacjentem nowy, żywy obraz problemów i możliwych rozwiązań.


Takie podejście sprzyja tworzeniu nowych perspektyw i możliwości już na etapie pracy diagnostycznej. Pomysł pracy został w ostatnich latach bardziej uproszczony i udoskonalony, tak aby mógł być przydatny również dla osób, które mają nieco mniejszy talent do rysowania lub wydaje im się, że nie mają go wcale.
Każdy, kto w terapii lub poradnictwie używa tylko słów i rozmowy, traci 50% potencjału, który tkwi w pacjentach a ich relacja pozostaje nie w pełni wykorzystana. Proste wizualizacje pomagają skorzystać z pozostałych 50%. Używania wszystkich potrzebnych narzędzi do tej pracy nikt nie musi się uczyć, każdy je zna i umie się nimi posługiwać. Obraz składa się z prostych kresek, strzałek, rysunkowych ludzików, buziek i symboli szkicowanych w trzech kolorach: czarnym, czerwonym i zielonym.
Proste szkice nie muszą być od razu oczywiste, do swojego bazgrania pacjent zaprasza własne wyjaśnienia oparte na doświadczeniach.
W trakcie warsztatu znajdziemy co najmniej 345 korzyści płynących z wizualizacji, która zostanie objaśniona i zademonstrowana w praktyce, w taki sposób, aby każdy mógł uczynić swoje pierwsze kroki w piśmie wizualizacyjnym.

Ramachandra Srinivasaiah,  Kreatywność, zdrowie psychiczne i nieświadomość.

Revenstorf Dirk, Sugestia posthipnotyczna w psychoterapii.

Ruzgyte Edita, Kreatywność i mindfulness w terapii par.

Ruysschaert Nicole, Hipnoza jako metoda zwiększająca poczucie komfortu i szczęścia.

Schmidt Gunther, Od uzależnienia do uznania. Transowa praca z uzależnieniami uwzględniająca kontekst systemowy.

Signer-Fischer Susy, Strategie poprawy poczucia własnej wartości i budowania tożsamości dzieci i nastolatków.

Skubacz Małgorzata, Relacja matka - córka w psychoterapii. Wybrane zagadnienia.

Warsztat pokazuje użyteczność podejścia ericksonowskiego w pracy z kobietami cierpiącymi z powodu trudnej relacji z matką. Przedstawię obserwacje, refleksje i metody pracy, w oparciu o doświadczenie zebrane w praktyce terapeutycznej. Skoncentruje się na tych momentach w procesie terapeutycznym, po których pacjentki doświadczyły zmiany w postrzeganiu swojej relacji z matką.


W programie warsztatu: krótki wykład, opis i analiza przypadków, doświadczenie własne metod transowych , możliwość autorefleksji odnośnie własnej relacji z matką, dyskusja.

Trenkle Bernhard, Lęk, napady paniki, fobie. Hipnoterapia.

Tschugguel Walter, Rozpoznawanie i terapeutyczne spożytkowanie spontanicznie pojawiających się stanów transowych.

Hipnozę możemy postrzegać jako naturalne, spontaniczne przeżycie doświadczane podczas  pogłębionego skupienia. W trakcie skupienia, możemy odpowiednio dobierając bodźce, umożliwić pacjentom doświadczenie stanu "zagłębienia w sobie", co może pociągnąć za sobą doświadczenie odmiennych stanów świadomości, określanych przez Ericksona mianem  hipnotycznej rzeczywistości.


Podczas warsztatów zostanie zaprezentowany sposób  rozpoznawania naturalnie pojawiających się faz hipnozy oraz ich terapeutyczne zastosowanie.

Weinspach Claudia, Rytuały i ceremonie w pracy z traumą.

Vermetten Eric, Zaburzenia związane z traumą i stesorem. Zastosowanie hipnozy.

Wierzbowska Anna, Zaborska Katarzyna, Zaczerpnij ze studni - trening twórczości dla terapeutów.

Trening przeznaczony jest dla terapeutów, którzy chcą rozwijać swoją kreatywność i nauczyć się jak spożytkować elementy sztuki w terapii. Zapraszamy osoby zainteresowane odświeżeniem swojego podejścia i chcące zwiększyć/wrócić do przyjemności czerpanej z pracy.  1. Spożytkowanie rysunku, malarstwa, rzeźby, poezji, filmu w terapii - "wykorzystaj to co cię inspiruje w codziennym życiu"

  2. "Najpiękniejsze jest najwłaściwsze" - jak Twoje poczucie piękna może ułatwić Ci pracę

  3. Rola humoru

  4. Poszukiwanie   różnych   sposobów  dotarcia  do  celu  - wykorzystanie    wewnętrznej   kreatywności    terapeuty   i pacjenta w budowaniu interwencji

"sztuka to wieczne przezwyciężanie wszystkiego, co niedołężne, ułomne i niedojrzałe,
poszukiwanie coraz to... pełniejszego wyrazu"  (Karol Szymanowski).

Winnicka Anna, Hipnoza w pracy z pacjentem psychosomatycznym.

Choroba jest dla mnie wyrazem zdysocjowanych potrzeb i uczuć zaszyfrowanych w mowie ciała.. Terapia zmierza do odczytania metaforycznego przekazu zawartego w objawie i spożytkowania go w przywracaniu równowagi i zdrowia.


Ważną rolę w tej pracy pełni trans hipnotyczny, który jest stanem optymalnego uczenia się, przebiegającego w klimacie dialogu między umysłem i ciałem , świadomością i nieświadomością.
W trakcie warsztatu zaprezentuję procedury transowe wspomagające odbieranie sygnałów z ciała. Pokażę metodę dialogu głosów, która umożliwia kontakt z zaprzeczonymi i stłumionymi potrzebami i uczuciami, wypowiadającymi się przez symptom.

Virot Claude, Trans: istota podejścia mind-body i proces psychofizjologiczny.

Zanotta Silvia,

1. „Z potwora w przyjaciela” hipno- somatyczna praca z lękami i fobiami.
2. Terapia stanów ego – praca z objawami psychosomatycznymi dzieci i młodzieży i dorosłych.


Zapała Joanna, Praca z zasobami pacjenta onkologicznego.

Podczas warsztatu skoncentruję się na odkrywaniu zasobów pacjenta w przestrzeni jego ciała, przekonań, rodziny, wspomnień, osiągnięć i marzeń. W trakcie warsztatu przedstawię kilka technik spożytkowania ich potencjału w odkrywaniu świata zdrowia.


Przedstawię jak terapeuta może korzystać z własnych zasobów w pracy z tymi pacjentami. Warsztat będzie wzbogacony przykładami z praktyki klinicznej.©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna