163 Nastolatki w SieciPobieranie 14,25 Kb.
Data28.12.2017
Rozmiar14,25 Kb.

163 Nastolatki w Sieci
Naturalnym uzupełnieniem przedmiotu poprzedniego odcinka Szkoły – Seniorzy w Sieci - jest zwrócenie uwagi na młodych ludzi, którzy bardzo chętnie zaglądają do Internetu. Ubiegłoroczne badania OBOP’u dowodzą, iż niemal połowa młodych ludzi korzysta z Internetu. Warto zatem zwrócić uwagę, co stanowi przedmiot zainteresowania nastolatków w Sieci.

Okazuje się, że Internet dla młodych ludzi, tak jak dla innych, staje się coraz powszechniej wykorzystywanym medium komunikacji. Prawdopodobnie wkrótce, także nad Wisłą, podobnie jak za oceanem, ponad 80% nastolatków będzie komunikowało się za pośrednictwem poczty elektronicznej. Nieco starsi Amerykanie (17 – 19 lat) są jeszcze większymi entuzjastami Internetu – 91% korzysta z tej formy komunikowania się. Połowa wybiera e-mail wobec telefonu1.

Dla handlu Internetowego, rynek nastolatków jest jak chiński rynek. Oba są ogromne i posługują się kompletnie innym językiem od handlujących zawodowców w Sieci. A grupa młodych ludzi stanowi całkiem pokaźny potencjał nabywczy. Za oceanem młodzi ludzie wydają ponad półtora miliarda USD. Ważne jest, że 80% nastolatków namiętnie korzysta z Internetu wydając tam dwie trzecie tej sumy. Zdaniem ekspertów ten „młody rynek” jest zdecydowanie głębszy. Zważywszy jednak, że najczęściej płatności online odbywają się przy pomocy kart płatniczych, do których dzieci nie mają dostępu, rynek ten pozostaje trudny do zdobycia.

Jeszcze mało popularna w Polsce karta graffiti – dedykowana młodym osobom - nie umożliwia realizacji zakupów online. Pewne prace w tym kierunku, aby młodzież swobodniej wydawała pieniądze w Sieci podjął MasterCard i Visa, rezultatem jest karta płatnicza „Buxx”. Doświadczenia z 2000 roku są jednak różne. Nie zmienia to jednak intencji zawładnięcia rynku online młodych ludzi przez bezgotówkowe narzędzia płatnicze. Przewiduje się, że będą to karty płatnicze z ograniczonym, przez rodziców, limitem płatności.

Zapobiegliwi ostrzegają, że powinno się wyeliminować kredytowe karty płatnicze (dla dzieci), by nie uczyć ich złych nawyków – zaciągania kredytów. Okazuje się także, że młodzi ludzie świadomi tak zwanych opłat manipulacyjnych często wybierają jednak gotówkę i zakupy w sposób tradycyjny. Mimo tych obaw, mając na uwadze bardzo obfity rynek online dla młodych ludzi, już wkrótce należy się spodziewać nowej promocji wspomnianej wcześniej karty dla nastolatków - Visa Buxx. O celowości takiego przedsięwzięcia dowodzą między innymi doświadczenia Strony Bertelsmann’a – CDNow. Około jedna trzecia odwiedzających tę Stronę to osoby w wieku 12 – 24 lata, ale zaledwie trzy procent z nich płaci za zakupione tam towary przy pomocy karty płatniczej.

Nadzieje o zwiększonych obrotach online rozwiewają nieco analitycy, którzy twierdzą, iż młodzi ludzie jednak wolą warunki dużego, naturalnego, „w jednej chwili” wyboru – zapewniają je tradycyjne duże sklepy. Są jednak wyjątki, jak na przykład Strona dla dziewcząt www.delias.com, którą odwiedza trzy miliony młodych dam, a połowa z nich dokonuje zakupy, tymczasem głownie płacąc kartami rodziców2.


Sukcesy firm internetowych mogą pęknąć jak bańka mydlana, jednak marzenia o szybkim wzbogaceniu się w Sieci nie odchodzą tak szybko w zapomnienie. Dotyczy to także nastolatków ze śmiałymi pomysłami zarabiania w Sieci. Oto na przykład pewien siedemnastoletni młodzieniec za oceanem szybko wzbogacił się w ubiegłym roku o milion USD. Uzyskał to obiecując 2500% zysk z inwestycji. Przekonał ponad tysiąc osób by składali u niego zakłady na imprezy sportowe – oczywiście gwarantował znajomość wyników. Tak zarobione pieniądze inwestował ... w kasynie gry w Costa Rica. Jeszcze młodszy – 15 letni chłopak skutecznie powodował nienaturalny wzrost akcji (publikując w Sieci fantastyczne informacje) wybranych przez siebie firm i niemniej efektywnie zarabiał na tym – w sumie 800 000 USD. Po zauważeniu tego procederu przez odpowiednie służby (S.E.C.) musiał zwrócić .. 300 000, resztę jednak zarobił3.

Młodzi ludzie byli, są i pozostaną bardzo chłonną wiedzy częścią społeczeństwa. Ostatnio jest to szczególnie widoczne w sferze piractwa, hakerstwa i innych form „przejmowania cyfrowych dóbr” takich jak gry, oprogramowania muzyka, a nawet filmy. Wiedza informatyczna młodych ludzi, porównywana jest do jazdy samochodem bez posiadania prawa jazdy. Stanowi to o tym, że całkiem inaczej należy prowadzić edukację informatyczną nastolatków wobec sygnalizowanej w poprzednim odcinku Szkoły edukacji seniorów. Idzie o to by nastolatków uczyć bezpiecznego i poprawnego korzystania z Sieci - „komputerowej etyki”. W szczególności ważne jest dbanie by młodzież nie dokonywała nieautoryzowanych wejść do systemów komputerowych, traktowała haking jako przestępstwo i nie wykonywała innych sprzecznych z prawem operacji w Internecie.

Równolegle z edukacją w wielu państwach stosuje się, wspominane już w Szkole, tak zwane filtry, które kontrolują aktywność dzieci w Sieci (pobierane i wysyłane przez nie informacje).

Wracając do „piractwa cyfrowego” to szacuje się, że na świecie ponad połowa oprogramowania wykorzystywana jest nielegalnie. Amerykanie mają ten wskaźnik o połowę mniejszy – ich zdaniem dzięki odpowiedniej edukacji w tym zakresie. W sumie szacuje się, że nielegalne interesy kradzionym oprogramowaniem przyniosły w 2000 roku zainteresowanym zysk w wysokości niemal 12 miliardów USD4.

Innym rodzajem zagrożenia jakie niesie Sieć dla młodych ludzi jest pornografia i gry – hazard. Z przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii badań wynika, że 20% młodych ludzi odwiedzała Strony „dla dorosłych”, a co czwarty młody Anglik korzystał z gier online. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę, że najwięcej młodych ludzi korzystających z Sieci jest w Wielkiej Brytanii. Na Wyspie popularne wśród dzieci są zasoby cyfrowych utworów audio i video, które dostępne są online5.

Zasygnalizowane fakty dowodzą o sporym zagrożeniu, jakie stwarza młodym ludziom Sieć. Warto zatem promować drugą (pierwszą?) stronę medalu Internetu – edukację, „przyzwoitą” rozrywkę... Najbardziej jednak smakuje zakazany owoc, nie tylko dzieciom...


Warszawa kwiecień 2002 r.
Włodzimierz Gogołek

Demografia Internautów w Polsce. Źródło: Taylor Nelson Sofres, 2001
1 CyberAtlas, Teens prefer Internet to telephone, Jan 31 2002

2 BOB TEDESCHI, Teenagers' Online Spending Habits, January 14, 2002

3 ALEX BERENSON, Teenager's Money-Making Plan Drew 1,000 Investors and S.E.C., January 8, 2002

4 JOHN SCHWARTZ Trying to Keep Young Internet Users From a Life of Piracy, December 25, 2001

5 Steve Gold, A Quarter Of All U.K. Kids Check Out Porn, Gambling Sites NewsbytesMay 11, 2001
©operacji.org 2017
wyślij wiadomość

    Strona główna